Lokal anestezik ve steroidlerin rat tendonu üzerindeki histolojik ve biyomekanik etkisi
Histological and Biomechanical Effects of Local Anesthetics and Steroids on Rat's Achilles Tendon
- Tez No: 909795
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ÇAKMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Lokal anesteziklerin, tek başlarına veya kortikosteroidler ile kombine edilerek peri-tendinöz enjeksiyonu, tendinopatilerin tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Hastanın ağrısının azaltılması ve hareket kaybının engellenmesi bu şekilde sağlanmaktadır. Omuz, dirsek, el bileği, kalça ve ayak bileği çevresi tendinopatilerinde yapılan bu enjeksiyonlar sonucunda hastada olumlu sonuçlar görülmektedir. Bizim bu çalışmadaki amacımız, daha önce hiç yapılmamış olan rat aşil tendonunun peri-tendinöz kılıfına, farklı lokal anestezik ve steroidleri hem tek başlarına hem de kombinasyonlarının farklı konsantrasyonlarda enjeksiyonunu takiben tendonda oluşturacakları histolojik ve biyomekanik farklılıklarını göstermektir. Bu amaçla Wistar Albino cinsi, 100 adet, erişkin dişi sıçanlar kullanıldı. 100 sıçan ağırlıkları eşit dağılacak şekilde, 10'ar sıçandan oluşan 10 gruba ayrıldı. İnflamasyon oluşturduktan sonra gruplara uygun enjeksiyonlar tendonlara uygulandı. Enjeksiyonlarda lokal anestezik olarak lidokainin ve bupivakainin farklı konsantrasyonları ve deksametazonla olan kombinasyonları uygulandı. 1 hafta takip süresi sonrası sakrifikasyon gerçekleştirildi ve tendonların histolojik ve biyomekanik çalışması yapıldı. Sonuç olarak , tendona en toksik grubun sadece deksametazon enjeksiyonu yapılan grup olduğu, bundan sonra gelen grubun düşük ve yüksek doz lidokain ile kombine edilen deksametazon grubu olduğu tespit edildi. Toksisitesi en az olan grubun ise düşük veya yüksek doz bupivakainle kombine edilen deksametazon grupları olduğu bulundu. Klinik uygulamalarda deksametazonun tek başına uygulanması hastada tendon komplikasyonunu arttırabilir. Bu yüzden enjeksiyonun bir lokal anestezikle, özellikle de lidokain yerine bupivakain ile kombine edilmesi deksametazonun komplikasyon riskini azaltabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Local anesthetics peri-tendinous injection, alone or in combination with corticosteroids, is widely used in the treatment of tendonitis. Reduction of patient pain and prevent the loss of motion is provided in this way. As a result of such injections to the tendinopathies around shoulder, elbow, wrist, hip and ankle, positive results were shown in patients. The aim of this study was to show the histological and biomechanical differences occured in peri-tendinous sheath of rat achilles tendon following injection of both different concentrations of local anesthetics and steroids alone and different combinations of them. Hundred adult female Wistar albino rats were divided into ten groups of 10 rats each. After inflammation was created, injections were perfomed in tendons according to groups. As a local anesthetic, lidocaine and bupivacaine injections with different concentrations and combinations of dexamethasone were used. After one week follow-up, rats were sacrificed. Obtained tendon sections were examined biomechanically and histologically. As a result, the most toxic effect on tendon was seen in dexamethasone injection group. This group, in terms of toxicity, was followed by group with dexamethasone in combination with low and high dose lidocaine. The groups with low or high dose bupivacaine combined dexamethasone, were found as the least toxic group. In clinical practice, the application of dexamethasone alone may increase the tendon complications in patients. Therefore, before the injection, dexamethasone should be combined with a local anesthetic, especially bupivacaine instead of lidocaine, so risk of complications might be reduced.