Depremin psikososyal etkilerinin sosyal medya kullanımına etkisi
The impact of the psychosocial effects of the earthquake on social media usage
- Tez No: 909797
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Bu araştırmada, üçüncü basamak bir hastanenin aile hekimliği polikliniğine başvuran 15 yaş ve üzeri depremzede bireylerde, deprem nedeniyle gelişen psikososyal etkilerin sosyal medya kullanımına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tanımlayıcı tipte bir anket çalışmasıdır. Hatay ili, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine herhangi bir nedenle başvuran 15 yaş ve üzeri 676 bireye bireylere yüz yüze görüşme yoluyla anket uygulandı. Sosyodemografik veriler, 6 Şubat 2023 depremleri ve sonrasındaki artçı depremlerin etkileri ile ilgili kişisel veriler, deprem öncesi ve sonrası dönemde sosyal medya kullanım alışkanlıkları, deprem sonrası dönemde alınan psikososyal terapiler ile ilgili soruları içeren anketin yanında depresyon anksiyete stres-21 ölçeği (DASS-21), olayların etkisi ölçeği-revize edilmiş (IES-R) ve sosyal medyadaki gelişmeleri kaçırma korkusu (FoMO) ölçeği soruları katılımcılara uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya 676 birey katılmıştır. Katılımcıların 479'u (%70,9) kadın, 197'i (%70,1) erkek olup, tüm katılımcıların yaş ortalaması 29,3±11,6 idi. Katılımcıların ölçek puan ortancalarına bakıldığında IES-R ölçek puan ortancası 34, DASS-21 ölçek puan ortancası 20, FoMO ölçek puan ortancası 15 olarak bulunmuştur. Katılımcılar arasında deprem sonrası dönemde psikososyal destek alan bireylerde, destek almayan bireylere göre FoMO ölçek puanı daha yüksek görülmüştür (p=0,032).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to examine the impact of psychosocial effects caused by the earthquake on social media use among earthquake survivors aged 15 and older who applied to a family medicine clinic at a tertiary hospital. Materials and Methods: This is a cross-sectional descriptive survey study. A face to-face survey was conducted with 676 individuals aged 15 and older who applied to the Family Medicine Clinic at Hatay Mustafa Kemal University Hospital in Hatay province for any reason. In addition to sociodemographic data, personal information related to the effects of the February 6, 2023 earthquakes and subsequent aftershocks, social media usage habits before and after the earthquake, and questions about psychosocial therapies received after the earthquake, the survey included the Depression Anxiety Stress Scale-21 (DASS-21), the Impact of Event Scale-Revised (IES-R), and the Fear of Missing Out (FoMO) scale on social media developments. Findings: A total of 676 individuals participated in the study. Of the participants, 479 (70.9%) were women, 197 (70.1%) were men, and the mean age of all participants was 29.3±11.6 years. When looking at the median scale scores of the participants, the median IES-R scale score was found to be 34, the median DASS-21 scale score was 20, and the median FoMO scale score was 15. It was observed that individuals who received psychosocial support during the post-earthquake period had higher FoMO scale scores compared to those who did not receive support (p=0.032).