Distopyalarda mekanı kurmak; The Handmaid's Tale ve iktidar mekanları
Constructing space in dystopias: The Handmaid's Tale and spaces of power
- Tez No: 909816
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA DİLAVEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez, distopik eserlerin oluşturduğu yeni dünya düzenini ve iktidarın gücünü göstermek amacıyla, mekanların kullanımı ile anlatıma sağlanan katkıyı“The Handmaid's Tale”dizisi üzerinden incelemektedir. Tez, dizide oluşturulan mekânlarda, iktidara, cinsiyet eşitsizliğine, sınıfsal statü farkına, dini ve kültürel yaşantılara göre alınan tasarım kararlarını mimari açıdan incelemektedir. İktidar mekanlarının analizinde, iktidar mekanları üzerine yapılan literatür araştırmalarından faydalanılmıştır. Bu analizler, iktidar mekanlarının hikayeyle birlikte yorumlanarak daha iyi anlaşılmasını sağlamıştır. Bu kapsamda,“The Handmaid's Tale”dizisi detaylı bir şekilde incelenmiş, dizide kullanılan mekanların gerçek hayattaki tasarımları analiz edilmiş, işlenen mekanların romandaki betimlemelerine başvurulmuş ve yönetmenin tercihleri anlaşılmaya çalışılmıştır.“The Handmaid's Tale”dizisinin mekansal tasarım dili olarak kullanılan mimari üslupların, hikayeyle birlikte analizleri yapılmıştır. Bu bağlamda, distopik sinemanın mekan tasarımlarında mimarinin etkisi ve bu yolla mimarinin sinema anlatımına katkısı tespit edilerek literatüre katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the contribution of spatial usage to narrative in demonstrating the new world order and the power of authority established by dystopian works, with a focus on The Handmaid's Tale series. It analyzes the design decisions in the show's settings from an architectural perspective, considering factors such as authority, gender inequality, class distinctions, and religious and cultural practices. In the analysis of power spaces, research from the literature on power spaces has been utilized. These analyses enhance the understanding of how power spaces can be interpreted in conjunction with the narrative. In this context, The Handmaid's Tale is thoroughly examined. The real-world designs of the spaces depicted in the series are analyzed, alongside references to the descriptions in the novel. The director's preferences in terms of spatial choices are also explored. The architectural styles used as a spatial design language in the series are analyzed in relation to the narrative. Ultimately, this study aims to contribute to the literature by identifying the influence of architecture on dystopian cinema's spatial designs and its impact on cinematic storytelling.