Comparison of expression levels of MMP-9 AND TIMP-1 genes in patients diagnosed with unipolar and bipolar depression
Unipolar ve bipolar depresyon tanısı alan hastaların MMP-9 AND TIMP-1 genlerinin ifade düzeylerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 909817
  2. Yazar: YUNUS EKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEREN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Psikiyatri, Biology, Genetics, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Psikiyatrik hastalıklar, özellikle bipolar ve unipolar depresyon, küresel nüfusun önemli bir bölümünü etkileyen çok yaygın hastalıklardır. Oldukça fazla insanın bu bozukluklardan etkilenmesine rağmen henüz hastalıklara ilişkin anlayışımız bir şekilde sınırlıdır. Bu durumun kesin genetik kökeni ve nedeni henüz kesin olarak belirlenmemiştir. Önceki araştırmalarda birkaç aday genin tanımlanmasına rağmen, çevresel değişkenlerin ve yaşam koşullarının önemli etkisi nedeniyle kesin bir aday gen analizi yapılmamıştır. Hücre dışı matrisin (ECM) ve bileşenlerinin modülasyonu ve bozulması, zihinsel hastalıkları tetikler ve durumun ilerlemesini etkileyebilir. Matriks metalloproteinazlar (MMP'ler) ve doku inhibitörleri (TIMP'ler), çeşitli psikiyatrik bozukluklarda yaygın olarak tanımlanmıştır. İfade seviyelerindeki değişiklikler hücre dışı matrisi etkiler ve bu bozulmaları başlatır. Önceki araştırmalar, MMP-9 ve TIMP-1 genlerinin ifade seviyelerinin bipolar depresyon (BD) ve unipolar depresyon (UD) olan kişilerde değiştiğini göstermiştir. Türk popülasyonunda MMP-9 ve TIMP-1 genlerinin ifade düzeyini değerlendirmek için 16 BD, 20 UD ve 19 SK vakası arasında gen ifadeleri karşılaştırıldı. İstatistiksel analiz, MMP-9 geninin ifade düzeyinin sağlıklı kontrollerde unipolar ve bipolar depresyon hastalarına kıyasla daha yüksek olduğunu ortaya koydu, fakat TIMP-1 geninin ifade düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Psychiatric disorders, especially bipolar and unipolar depression, are very common diseases affecting a significant portion of the global population. Despite the fact that a significant number of people are affected by these disorders, our understanding of the disorders is still somewhat limited. The exact genetic origin and cause of this condition have not yet been determined. Although several candidate genes have been identified in previous studies, a definitive candidate gene analysis has not been performed due to the significant influence of environmental variables and living conditions. Modulation and degradation of the extracellular matrix (ECM) and its components trigger mental illnesses and may influence the progression of the condition. Matrix metalloproteinases (MMPs) and tissue inhibitors of matrix metalloproteinases (TIMPs) have been commonly identified in various psychiatric disorders. Changes in their expression levels affect the extracellular matrix and initiate these degradations. Previous studies have shown that the expression levels of the MMP-9 and TIMP-1 genes are altered in individuals with bipolar depression (BD) and unipolar depression (UD). To evaluate the expression level of MMP-9 and TIMP-1 genes in Turkish population, gene expressions were compared among 16 BD, 20 UD and 19 HC cases. Statistical analysis revealed that the expression level of MMP-9 gene was higher in healthy controls compared to unipolar and bipolar depression patients, but no statistically significant change was found in the expression level of TIMP-1 gene.