Farklı vücut kitle indeksine sahip yetişkinlerde tercih edilen yürüme hızının antropometrik değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the preferred walking speed in adults with different body mass indexes in terms of anthropometric variables
  1. Tez No: 909835
  2. Yazar: AHMET VARGEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR MENDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma, farklı vücut kitle indeksine (VKİ) sahip yetişkin bireylerde tercih edilen yürüme hızının antropometrik değişkenler açısından nasıl farklılık gösterdiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya, 60 kadın ve 60 erkek olmak üzere toplam 120 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların cinsiyet, yaş, boy, kilo, sigara kullanımı, bacak uzunluğu, kol uzunluğu, bel ve kalça çevresi gibi antropometrik ölçümleri alınmış ve tercih ettikleri yürüme hızları laboratuvar ortamında standart bir yürüyüş bandında ölçülmüştür. Yürüme hızları, bireylerin konforlu buldukları tempoya göre belirlenmiş ve her bir katılımcının yürüme hızı kaydedilmiştir. Araştırmanın yönteminde, VKİ ve diğer antropometrik değişkenlerin yürüme hızı üzerindeki etkilerini değerlendirmek amacıyla parametrik ve parametrik olmayan istatistiksel testler kullanılmıştır. Verilerin analizinde ANOVA, bağımsız gruplar t-testi ve Kruskal-Wallis gibi çok yönlü analizler uygulanmış, anlamlı farkların olduğu gruplar post-hoc testler ile detaylandırılmıştır. Araştırmanın bulguları, VKİ ve yürüme hızı arasındaki ilişkinin hem kadın hem de erkek katılımcılar arasında farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Erkeklerde büst yüksekliği ve kalça genişliği gibi değişkenler yürüme hızı üzerinde anlamlı farklılıklar yaratırken, kadınlarda boy uzunluğunun yürüme hızı üzerinde belirgin bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Kadınlar arasında 176-185 cm boy aralığında olanların yürüme hızlarının diğer boy gruplarına göre anlamlı derecede daha yüksek olduğu görülmüştür (X²=10,851, p.05), belirleyici bir faktör olarak değerlendirilememiştir. Kadınların antropometrik özellikleri arasında yalnızca boy uzunluğu, yürüme hızında anlamlı bir farklılık yaratmış, diğer değişkenler ise yürüme hızını belirleyici bir etkiye sahip olmamıştır
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how the preferred walking speed differs in terms of anthropometric variables among adult individuals with different body mass index (BMI). A total of 120 participants, 60 women and 60 men, were included in the study. Anthropometric measurements of the participants, such as gender, age, height, weight, smoking status, leg length, arm length, waist and hip circumference, were recorded, and their preferred walking speeds were measured on a standard treadmill in a laboratory setting. Walking speeds were determined based on the pace the individuals found comfortable, and the walking speed of each participant was documented. In the research methodology, both parametric and non-parametric statistical tests were used to evaluate the effects of BMI and other anthropometric variables on walking speed. ANOVA, independent sample t-tests, and Kruskal-Wallis tests were applied in the data analysis, and post-hoc tests were conducted to detail the significant differences between groups. The findings of the study revealed that the relationship between BMI and walking speed varied between male and female participants. While variables such as bust height and hip width created significant differences in men's walking speed, height had a significant effect on walking speed in women. Women in the 176-185 cm height range were found to have significantly higher walking speeds compared to other height groups (X²=10.851, p.05), it was not considered a determining factor. Among women's anthropometric characteristics, only height caused a significant difference in walking speed, while other variables did not have a determining effect.