Farklı orijinli nohut genotiplerinin (Cicer arietinum L.) ındel moleküler markörleri yardımıyla genotipik karakterizasyonu
Genotypic characterization of different originated chickpea genotypes (Cicer arietinum L.) using indel molecular markers
- Tez No: 909837
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK TOKLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, Farklı orjinli 111 adet nohut genotipinin genetik yakınlık derecesini InDel markörler kullanılarak, moleküler düzeyde belirlemek amacıyla 2018-19 yetiştirme yılında Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümünde Yürütülmüştür. Genetik karakterizasyon için 12 adet polimorfik DNA InDel primeri kullanılmıştır. InDel primerlerinin oluşturduğu polimorfik bant sayısının 3 (Ca1-318) ile 6(Ca4-887) arasında değiştiği, toplam 49 polimorfik bant oluşturduğu tespit edilmiştir. 111 nohut genotipine ait beklenen genetik çeşitlilik değeri en düşük 0,3802 ile Ca3-600 primerinde gözlenmişken, en yüksek 0,455807 ile Ca4-887 primerinde saptanmış olup bunu sırasıyla 0,451698 ile Ca6-929 ve 0,447407 ile Ca3-482 primerleri takip etmiştir. Çalışmada hesaplanan ortalama heterozigotluk (Hort) en düşük 0,000393 ile Ca6-1039 primerinde, en yüksek 0,001341 ile Ca1-420 primerinde saptanmıştır. Bu araştırmada kullanılan polimorfik InDel markörleri, nohut genotipleri arasındaki genetik varyasyonun belirlenmesi için başarılı bir şekilde kullanılabilm potansiyeline sahip olup, bu markörlerin sayısının artırılması ve yeni nohut genotiplerinin tanımlanmasında kullanılması önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This research established to determine the genetic diversity of 111 chickpea genotypes of different origin at the molecular level by using InDel markers, during the 2018-19 cultivation year in Çukurova University, Agricultural Faculty, Field Crops Department. A total of 12 DNA InDel primers were used to determine genetic characterization. The number of the polymorphic bands were ranged between 3 (Ca1-318) and 6 (Ca4-887). As a result of the analysis, it was determined that a total of 12 InDel primers formed 49 bands. The expected genetic diversity value was the lowest in the Ca3-600 primer with 0.3802, while the highest value was detected in the Ca4-887 primer with 0.455807. However, it was followed by primers Ca6-929 with .451698 and Ca3-482 with .447407. The mean heterozygosity (Hort) calculated in the study was the lowest in the Ca6-1039 primer with 0.000393 and the highest in the Ca1-420 primer with 0.001341. The polymorphic InDel markers used in this study can be used successfully to determine the genetic variation between chickpea genotypes, and it is important to increase the number of these markers to use them in the identification of new chickpea genotypes.