Farklı orijinli organik atıklardan ayrışan bazı mineral maddelerin toprak profili boyunca değişimi
Change of some mineral materials decomposed from different originated organic wastes through soil profile
  1. Tez No: 185677
  2. Yazar: ZEYNEP KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. COŞKUN GÜLSER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
FARKLI ORİJİNLİ ORGANİK ATIKLARDAN AYRIŞAN BAZI MİNERALMADDELERİN TOPRAK PROFİLİ BOYUNCA DEĞİŞİMİÖZETBu çalışmada, killi tın toprağın 10 cm'lik yüzey katmanına uygulanan fındık zurufu,çay ve tütün atıklarından farklı inkübasyon sürelerinde ayrışan bazı mineral maddelerintoprak profili boyunca değişimi araştırılmıştır. Organik atıkların ayrışmasına bağlıolarak 20, 40, 80, 140 ve 200 günlük inkübasyon peryotları sonunda toprak profilinin10, 20, 30, 40 ve 50 cm derinliğindeki organik karbon (OC), toplam azot, NO3-N, pH,EC, değişebilir Ca, Mg, K, Na, DTPA ile ekstrakte edilebilir Fe, Mn ve Zndeğerlerindeki değişimler belirlenmiştir.Deneme süresince incelenen özellikler en fazla toprağın 10 ve 20 cm katmanlarındadeğişim göstermiş, derinlik arttıkça bu değişimlerde azalmıştır. Toprak derinliğiboyunca OC değerleri kontrole göre genelde tütün < zuruf < çay uygulamaları ileartmıştır. Toplam N değerleri özellikle topağın ilk 10 cm katmanında kontrole görezuruf
Özet (Çeviri)
CHANGE OF SOME MINERAL MATERIALS DECOMPOSED FROMDIFFERENT ORIGINATED ORGANIC WASTES THROUGH SOIL PROFILEABSTRACTIn this study, change of some mineral materials decomposed from hazelnut husk,tea and tobacco wastes, applied to 10 cm surface layer of a clay loam soil, wasinvestigated through soil profile in different incubation periods. At the end of the 20,40, 80, 140 and 200 days of incubation periods, changes in organic carbon (OC), totalnitrogen, NO3-N, pH, EC, exchangeable Ca, Mg, K, Na, DTPA extractable Fe, Mn andZn contents due to decomposition of organic wastes were determined in 10, 20, 30, 40and 50 cm depth of soil profile.During the study, most changes in investigated properties were determined in 10and 20 cm soil layers, these changes decreased with increasing soil depth. OC contentsthrough soil profile generally increased with tobacco < hazelnut husk < tea wasteapplications. Total N content in the first 10 cm soil layer increased with hazelnut husk