The origin of chromite mineralization and isolated dike in Hizar area of the Pozanti-Karsanti ophiolite (Aladağ, Adana)
Pozantı-Karsantı ofiyoliti (Aladağ, Adana) Hızar bölgesi kromit mineralizasyonu ve tekil daykların kökeni
  1. Tez No: 909841
  2. Yazar: ABDULLAH SAHRAN KHORSHEED KHORSHEED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Doğu Toroslarda yer alan Pozantı-Karsantı (Aladağ) ofiyoliti (PKO) Geç Kretase'de Toros platformu üzerine yerleşmiş olup, tabandan tavana ofiyolitik melanj, metamorfik dilim ve tam bir okyanusal litosfer kalıntısı ile temsil edilmektedir. Okyanus litosfer kalıntıları; manto peridotitleri, ultramafik - mafik kümülatlar, izotropik gabro, levha daykları, plajiyogranit ve volkanitlerden oluşmaktadır. Pozantı-Karsantı (Aladağ) ofiyolitinde iki tip kromitit zuhuru görülmektedir. Bunlar (a) Moho zonuna yakın kümülat dünitlerde oluşan bantlı kromititler ve Moho'nun altında harzburjitlerde gözlenen podiform kromititlerdir. Aladağ ilçesinin kuzeybatısındaki Hızar bölgesi, bantlı kromititler, dunitler ve bu kayaları kesen çok sayıda izole dayklarla karakterizedir. Hızar yöresinde kromitit ve dunitlerin ardalanımı çok belirgindir. Bu, Moho geçiş bölgesine yakın peridotit-bazik ergiyik etkileşiminin bir sonucu olarak manto-kabuk sınırına yakın bir kesimde oluştuklarını göstermektedir. Kalınlıkları 50 cm ile 8 m arasında değişen izole dayklar, diyabaz ile karakterize edilmektedir. Mafik dayklar bazaltik bileşime sahip olup, hafif nadir toprak elementler bakımından (HNTE) tüketilmiş desen sunarlar. Normal okyanus ortası sırtı bazaltlara göre normalize edilmiş çoklu element diyagramı ve tektonomagmatik ayırım diyagramları, izole daykların yitim ile ilişkili bir ortamda oluştuğunu göstermektedir. Pozantı-Karsantı (Aladağ) ofiyolitinin gabro birimini kesen bir plajiyogranitik dayk gözlenmiş olup tonalit bileşimindedir ve oluşumu açısından okyanusal gabrolara yakın benzerlik göstermektedirler. Plajiyogranitin jeokimyası, yitim ile ilişkili tektonik ortamda oluştuğunu gösterir. Plajiyogranitten zirkon U-Pb LA-ICP-MS tarihlendirmesi ile 89.34±0.32 My (Geç Kretase) kristallenme yaşı elde edilmiştir. Tüm kanıtlar Pozantı-Karsantı (Aladağ) ofiyolitinin Geç Kretase'de okyanus içi yitim zonu üzerinde yay-önü ortamda oluştuğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Pozantı-Karsantı (Aladağ) ophiolite (PKO) in the Eastern Tauride was emplaced onto the Tauride platform during the Late Cretaceous and is represented by ophiolite-related mélange, metamorphic sole, and a complete oceanic lithosphere remnant, in ascending order. Mantle peridotites, ultramafic to mafic cumulates, isotropic gabbro, sheeted dikes, plagiogranite, and volcanics make up the oceanic lithosphere. The PKO contains two types of chromitite occurrences. These are (a) banded chromitites found in cumulate dunites near the Moho and (b) podiform chromitites found in harzburgites beneath the Moho. Hızar area, located northwest of Aladağ, is distinguished by banded chromitites, dunites, and numerous isolated dikes cutting the aforementioned rocks. The alternation of chromitites and dunites is a prominent feature in the Hızar area. This suggests that they formed near the Moho transition zone as a result of peridotite-melt interaction around the mantle-crust boundary. Diabase characterizes the isolated dikes, which range in thickness from 50 cm to 8 m. The mafic dikes are basaltic in composition and have chondrite-normalized REE patterns that are depleted in LREE. The N-MORB normalized multi element diagram and tectonic discrimination diagrams based on immobile elements both indicate that isolated dikes formed in a subduction-related setting. A plagiogranite dike cuts the gabbro unit of the PKO (Aladağ), is tonalite in composition, and its genesis is similar to that of oceanic gabbro. Geochemistry of the plagiogranite indicates that it formed in a subduction-related tectonic setting. LA-ICP-MS Zircon U-Pb dating of the plagiogranite yielded a crystallization age of 89.34±0.32 Ma (Late Cretaceous). All evidence suggests that the PKO formed in forearc setting of suprasubduction zone during the Late Cretaceous.