Sülüklügöl (İnegöl-Bursa) yöresindeki altın-antimuan cevherleşmesinin jeokimyasal ve kökensel incelenmesi
Geochemical and origin investigation of gold-antimony mineralization in Sülüklügöl (İnegöl-Bursa) region
- Tez No: 824271
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL ÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeokimya ve Maden Yatakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bursa ili, İnegöl ilçesi, Sülüklügöl köyü sınırları içerisinde ve çevresinde gözlenen Au-Sb cevherleşmesi jeolojik ve jeokimyasal olarak değerlendirilmiş olup yapılan tüm çalışmalar ve sonuçlar Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü onayı ile tezimde kullanılmıştır. Çalışma sahasının genelini Permo-Triyas yaşlı yeşilşist ve mavişist fasiyesindeki şistlerden oluşan Karakaya Karmaşığına ait birimler oluşturur. Karakaya Karmaşığı birimleri içerisinde tektonik dilimler halinde Permo-Triyas yaşlı Boğazköy metaofiyolitleri bulunur. Mineraloji-petrografi incelemelerinde, cevher minerallerinden antimonit, pirit, kalkopirit, arsenopirit, pirotin, sfalerit, galenit, limonit, hematit, manyetit, kromit, fahlerz grubu ve Ti-grubu mineraller, gang minerallerinden kuvars, klorit, serisit, fuksit, kalsit, ankerit, dolomit ve grafit görülmüştür. Listvenitleşme, limonitleşme, serisitleşme ve silisleşme sahada gözlenen alterasyon türleridir. Sıvı kapanım analizleri 158-424 ºC arasında homojenleşme sıcaklığına ve %2.6-12.6 NaCl tuzluluk oranına sahip 3 farklı hidrotermal fazın mineralleşmede rol oynadığıına işaret eder. Birinci cevherleşme organik bileşenlerce zengin grafit şistli seviyelerle, ikinci cevherleşme makaslama zonlarına bağlı gelişen kuvars damarlarıyla ve üçüncü cevherleşme ise fuksitli zonlardaki listvenitleşmelerle ilişkilidir. Jeokimyasal analiz sonuçlarında bizmut, baz metal ve Ag/Au değerlerinin düşük olması, cevherli ve cevhersiz örneklerde HNTE'lerin ANTE'lere göre daha çok zenginleşmesi ve spider diyagramlarının uyumluluğu, sıvı kapanım sonucu elde edilen sıcaklık ve tuzluluk değerleri, mineral ve cevher parajenezi verileri doğrultusunda, Sülüklügöl Au-Sb cevherleşmesi Dünya'daki orojenik tip altın yatakları ile tektonik-jeolojik ve jeokimyasal olarak benzerlikler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Au-Sb mineralization observed in and around the boundaries of Sülüklügöl village, İnegöl county, Bursa province was evaluated geologically and geochemically, and all the studies and results were used in my thesis with the approval of the General Directorate of Mineral Research and Exploration. The units belonging to the Karakaya Complex, which consists of schists of Permo-Triassic greenschist and blueschist facies, form the general part of the study area. Permo-Triassic Bogazköy metaophiolites are found in tectonic slices within the Karakaya Complex units. In mineralogy-petrographic investigations, ore minerals such as antimonite, pyrite, chalcopyrite, arsenopyrite, pyrrhotite, sphalerite, galenite, limonite, hematite, magnetite, chromite, fahlerz group and Ti-group minerals, gangue minerals quartz, chlorite, sericite, fuchsite, calcite, ankerite, dolomite and graphite. Listvenitization, limonitization, sericitization and silicification are the alteration types observed in the area. Liquid inclusion analyzes indicate that 3 different hydrothermal phases with homogenization temperatures between 158-424 ºC and a salinity of 2.6-12.6% NaCl play a role in mineralization. The first mineralization is associated with graphite schist layers rich in organic components, the second mineralization is associated with quartz veins developing due to shear zones, and the third mineralization is associated with listvenitizations in fuchsite zones. In the geochemical analysis results, the low bismuth, base metal and Ag/Au values, higher enrichment of LREEs compared to ANTEs in samples with ore and compatibility of spider diagrams, temperature and salinity values obtained as a result of liquid inclusions, mineral and ore paragenesis data, Sülüklügöl Au-Sb mineralization presents tectonic-geological and geochemical similarities with the orogenic type gold deposits in the world.