Genetik kodlanmış floresans biyosensörlerin tasarımı ve optimizasyonu
Design and optimization of genetically encoded fluorescent biosensors
  1. Tez No: 909849
  2. Yazar: GÖZDE ÜLKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP EVRAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
p-Kumarik asit, flavonoidler ve polifenoller gibi önemli metabolitlerin biyosentezinde öncü rol oynayan bir bileşiktir. Bu molekülün metabolizmadaki işlevini anlamak ve mikroorganizmalarda üretilen miktarını belirlemek için, hücre içinde gerçek zamanlı analiz yapabilen biyosensörlere ihtiyaç vardır. HPLC gibi geleneksel yöntemler hücre içinde gerçek zamanlı görüntüle çalışmaları için uygun değildir. Bu tez kapsamında p-kumarik asidin tayini için floresans protein temelli, genetik olarak kodlanabilir bir biyosensör geliştirildi. p-Kumarik aside özgü bir protein olan PadR ile floresans özelliği taşıyan mCherry proteinlerini kodlayan gen fragmentlerinin füzyonu yoluyla biyosensör proteini tasarlanarak p-kumarik asit varlığında sinyal veren bir biyosensör geliştirildi. Genetik olarak kodlanmış biyosensörler in vivo uygulamalarda kullanım için uygundur. Tez çalışmasında geliştirilen genetik kodlanmış p-kumarik asitin hücre içinde gerçek zamanlı tayininde kullanılabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
p-Coumaric acid is a compound that plays a leading role in the biosynthesis of important metabolites such as flavonoids and polyphenols. To understand the function of this molecule in metabolism and to determine the amount produced in microorganisms, biosensors that can perform real-time analysis within the cell are needed. Conventional methods, such as HPLC are not suitable for real-time imaging studies within cells. Within the scope of this thesis, a fluorescent protein-based, genetically encodable biosensor was developed for the determination of p-coumaric acid. A biosensor that gives a p-coumaric acid-specific signal was developed by designing a biosensor protein by fusion of PadR, a p-coumaric acid-specific protein, with gene fragments encoding fluorescent mCherry proteins. Genetically encoded biosensors are appropriate for in vivo applications. It is proposed that the genetically encoded p-coumaric acid developed in the thesis study can be used for real-time detection within the cell.