Investigation of protein tyrosine kinase enzyme in behçet's patients
Behçet hastalığında protein tirozin kinaz enziminin araştırılması
- Tez No: 909850
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİDE YÜCEBİLGİÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Behçet hastalığı vücudun birçok sistemini etkileyen kronik bir hastalıktır, mukokutanöz lezyonlar (oral ülserler, genital ülserler ve deri püstülleri), artrit ve göz içi iltihabı ile karakterize multisistem bir hastalıktır. Behçet hastalığının patogenezi tam olarak anlaşılamamıştır ancak çevresel tetikleyicileri olan karmaşık bir poligenetik sendrom olarak kabul edilmektedir. Prevalansı en yüksek ülke Türkiye'dir. Bu çalışmada, Behçet hastalarında Protein Tirozin Kinaz Enzim düzeyleri kıyaslanmıştır. 50 hastada ortalama (min-maks değerler) düzeyi Protein Tirozin Kinaz Enzim düzeyi 5,57±1,20 (3,91-7,83) ng/ml, 50 sağlıklı insanda ortalama (min-maks değerler) düzeyi Protein Tirozin Kinaz Enzim düzeyi 2,42±0.72 (1,26-3,63) ng/ml olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Behçet disease is a chronic disease that affects maynı systems of the body, a multisystem disorder characterized by mucocutaneous lesions (oral ulcers, genital ulcers, and skin pustules), arthritis and intraocular inflammation. The pathogenesis of Behçet's disease is poorly understood but it is considered a complex polygenetic syndrome, with environmental triggers. The highest prevalence is seen in Turkey. In this Study, Protein Tyrosine Kinase Enzyme level was examined. The mean (min-max values) Protein Tyrosine Kinase Enzyme levels in 50 Behçet's patients were found as 5.57±1.20 (3.91-7.83) ng/ml and The mean (min-max values) Protein Tyrosine Kinase Enzyme levels in 50 healthy humans(control group) were found as 2.42±0.72 (1.26-3.63) ng/ml.