Millî Kütüphane 06 Hk 2725/2 numarada kayıtlı Risâletü'r-Reml (Çeviri yazı-inceleme-dil içi çeviri-tıpkıbasım)
'Risâletü'r-Reml' registered in the National Library with 06 Hk 2725/2 (Transcription-analysis-intralingual translation-facsimile)
- Tez No: 909905
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞKAN CEM BAHADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İnsan, varoluşundan itibaren gelecekte onu nelerin beklediğini bilmek ve yaşantısını bu yönde şekillendirmek istemiştir. Onun bu isteği, çeşitli teknikler üreterek zaman içinde bu teknikleri geliştirmesine neden olmuştur. Kumun üzerine birtakım çizgiler çizilerek bakılan remil, söz konusu tekniklerden biridir. Remil, eski dönemlerden itibaren kendine yaygın bir uygulama alanı bulmuştur. Onun bu yaygınlığının sonucu olarak remlin nasıl bakılması gerektiğini öğreten eserlere ihtiyaç duyulmuş, bu ihtiyaç doğrultusunda pek çok eser meydana getirilmiştir. Çalışmaya konu olan eser, Millî Kütüphane Ankara Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi 06 Hk 2725/2 numarada kayıtlı bir remil risalesidir. 80. sayfadan elde edilen bilgiye göre eserin müellifi Şeyh İsmâîl oğlu Dâvûd'dur. 143. sayfadan elde edilen bilgiye göre eserin istinsah tarihi cemaziyelahir (aralık/ocak) ayı, 1310 (1892/1893) yılıdır. Eser toplamda 66 sayfadan meydana gelmektedir. Çalışmada, Arap harfleriyle yazılan bu eserin çeviri yazılı metni hazırlanarak metnin anlam dünyasının kolaylıkla anlaşılabilmesi için dil içi çevirisi yapılmıştır. Eserde remil atma yöntemi; remil şekillerinin isimleri ve remil şekillerine verilen özel isimler; remil şekillerinin iyi/kötü durumları ve dereceleri; remlin haneleri ve remlin hanelerine verilen özel isimler; remil ile klasik astronomi arasındaki ilişki; tâlib, matlûb, nefs-i reml, müntehî, müntehîye, metîn, şerh, tefsîr, te'vîl ve ibtidât şekillerinin nasıl belirlenmesi gerektiği başta olmak üzere pek çok bilgiye ulaşılmıştır. Bu bilgiler ışığında eserin, remli hiç bilmeyen birine remli öğretmek amacıyla yazıldığı ve yazıldığı dönem içinde remlin bir ilim olarak değerlendirildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of human existence, people have sought to understand what the future holds and shape their lives accordingly. This desire has led to the creation and development of various techniques over time. Geomancy, a method involving drawing certain lines on sand, is one of these techniques. From ancient times, geomancy has found widespread application. As a result of its popularity, there arose a need for works that explain how to practice geomancy, leading to the creation of numerous such texts. The subject of this study is a geomancy manuscript registered under number 06 Hk 2725/2 at the National Library Ankara Adnan Ötüken Public Library. According to information on page 80, the author of the work is Sheikh İsmâîl's son, Dâvûd. Based on the information from page 143, the manuscript was copied in cemaziyelahir (december/january), 1310 (1892/1893). The manuscript consists of a total of 66 pages. In this study, a transcripted version of the manuscript, written in Arabic script, was prepared, and an intralingual translation was provided to ensure the text's meaning could be easily understood. The manuscript provides information on various aspects of the geomancy method, including the names of geomancy figures, the specific names assigned to these figures, their favourable/unfavourable conditions and degrees, the houses of geomancy and their special names, the relationship between geomancy and classical astronomy, as well as how to determine concepts such as tâlib, matlûb, nefs-i reml, müntehî, müntehîye, metîn, şerh, tefsîr, te'vîl, and ibtidât figures. In the light of this information, it has been concluded that the manuscript was written to teach geomancy to someone entirely unfamiliar with it and that, during the period it was written, geomancy was regarded as a science.