Gyromitra Fr. cinsinin revizyonu
Revision of the genus Gyromitra Fr.
  1. Tez No: 909915
  2. Yazar: HALİL GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TÜRKEKUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de yetişen Gyromitra türleri üzerinde klasik ve moleküler sistematik çalışmalar yapılmıştır. Ayrıca bazı mikologlar tarafından Gyromitra cinsinin bir alt cinsi olarak kabul edilen Discina türleri de çalışmaya dâhil edilmiştir. Bu amaç doğrultusunda 2004-2016 yılları arasında ülke genelinde yapılan arazi çalışmaları ile Gyromitra ve Discina cinslerine ait örnekler toplanmıştır. Arazi çalışmalarından sonra yapılan fungaryum çalışmaları ile Gyromitra cinsine ait 6 tür bulunurken, Discina cinsine ait 4 tür bulunmuştur. Ayrıca Gyromitra bubakii, G. longipes ve G. tasmanica türlerinin tarifine uyan örneklerle, morfolojik olarak oldukça farklı olan ve yeni tür olma potansiyeli taşıyan çok sayıda örnek tespit edilmiştir. Belirlenen tüm türlerin farklı illerinden toplanmış 1-3 örneği ile morfolojik olarak farklı olan örnekler üzerinde moleküler çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Moleküler sistematik çalışmalarda sıklıkla kullanılan rDNA ITS, RPB1 ve RPB2 genleri tercih edilmiştir. Bu genlerin dizileri uygun primer çiftleri kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen dizilerin işlenmesinde Bioedit programı, dizilerin hizalanması için ClustalW programı ve filogenetik analiz için PAUP 4,0b10 programı kullanılmıştır. Ayrıca filogenetik analizlerde dış grup olarak kullanılmak üzere Gyromitra ve Discina cinslerine yakın ve uzak akraba olan türlerin dizileri çoğaltılmış veya gen bankasından alınmıştır. rDNA ITS, RPB1 ve RPB2 dizilerinin ayrı ayrı ve birleştirilmiş veri setlerinin filogenetik analizleri sonucunda incelenen örneklerin 5 ana gruba ayrıldığı gözlenmiştir. Bu ayrım incelenen örneklerin büyüme dönemindeki farklılıklar, askokarpın şekli, saplı veya sapsız olması, sporların boyutu, sporlarındaki yağ damlacığı sayısı, sporların apikül bulundurup bulundurmaması, apikülün şekli gibi morfolojik karakterlerle güçlü bir şekilde desteklenmiştir. I. grupta sonbahar mevsiminde büyüyen, sporları apikülsüz ve 2 adet yağ damlacığı taşıyan, gelişmiş bir sap ve semer şekilli askokarpı olan Gyromitra infula bulunmaktadır. II. grupta ilkbahar mevsiminde büyüyen, sporlarında küt uçlu apikül ve 3 adet yağ damlacığı taşıyan, sapları gelişmiş ve askokarpları beyin şeklinde kıvrımlı olan Gyromitra gigas ve Gyromitra ticiniana türleri bulunmaktadır. III. grupta ilkbahar mevsiminde büyüyen, sporlarında 3 adet yağ damlacığı ile küçük ve birkaç adet iğne şeklinde apikül bulunan veya uzun siğil şeklinde ornamentasyonu olan, askokarpları kıvrımlı veya semersi ve gelişmiş bir sapı olan Gyromitra slonevskii ve Gyromitra brunnea türleri bulunmaktadır. IV. grupta ilkbahar mevsiminde büyüyen, sporları konik apiküllü ve 3 adet yağ damlacığı taşıyan, sesil veya gelişmemiş bir sapa sahip ve askokarpları disk şeklinde olan Discina türleri bulunmaktadır. V. grupta ise yine ilkbahar mevsiminde büyüyen sporlarında apikül bulunmayan ve 2 adet yağ damlacığı taşıyan, askokarpları beyin şeklinde kıvrımlı ve gelişmiş sapı olan Gyromitra esculenta örnekleri bulunmaktadır. Morfolojik olarak oldukça farklı olan örnekler ile Gyromitra bubakii, Gyromitra longipes ve Gyromitra tasmanica türlerinin tarifine uyan örneklerin dizileri birbirine ve Gyromitra esculenta'ya çok yakın çıkmıştır. Bu sebeple örnekler arasındaki morfolojik farklılığın, temel sebebinin, literatürde de geçtiği üzere, ekolojik ve fiziksel ajanlar olduğu sonucuna varılmıştır. Farklı olduğu düşünülen bazı Discina örneklerinin ise rDNA ITS, RPB1 ve RPB2 dizileri birbirinden ve bilinen diğer Discina türlerinden farklı çıkmıştır. Bu örneklerin yeni türler olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, classical and molecular systematic studies were conducted on Turkish Gyromitra species. In addition, Discina species, which are accepted as a subgenus of Gyromitra by some mycologists, were also included to the study. According to this aim, Gyromitra and Discina specimens were collected by field studies conducted throughout the country between 2004-2016 years. After field studies, 6 species from genus Gyromitra and 4 species from genus Discina were identified with fungaryum studies. In addition, samples matching the description of Gyromitra bubakii, Gyromitra longipes and Gyromitra tasmanica were identified, as well as many samples that were morphologically very different and had the potential to be new species. Molecular studies were carried out on 1-3 samples of all identified species collected from different provinces and morphologically different samples. rDNA ITS, RPB1 and RPB2 genes were preferred which are generally used for molecular systematic studies. The sequences of these genes were obtained with using appropriate primer pairs. Bioedit program was used to process the obtained sequences, ClustalW program for align the sequences, and PAUP 4.0b10 program for phylogenetic analysis. Additionally, the sequences of species closely and distantly related to the Gyromitra and Discina genera were amplified or taken from the genbank to use as outgroups for phylogenetic analyses. Phylogenetic analysis of separate and combined data sets of rDNA ITS, RPB1 and RPB2 sequences revealed that the examined samples were divided into 5 main groups. This distinction is strongly supported by morphological characters such as differences in the growth period of the examined samples, shape of the ascocarp, whether stalked or not, size of the spores, number of oil droplets in spores, whether the spores have apicule or not, and the shape of the apicule. Group I. includes Gyromitra infula. Which grows in autumn and its spores are without apicules and carry 2 oil droplets, has a developed stalk, saddle-shaped ascocarps. Group II. includes Gyromitra gigas and Gyromitra ticiniana, which grow in spring, have blunt-tipped apicules and 3 oil droplets in their spores, with a developed stems and brain shaped ascocarps. Group III. includes Gyromitra slonevskii and Gyromitra brunnea, which grow in the spring, have small and few needle-shaped apicules with 3 oil droplets in their spores, or with long wart like ornamentation, with a curved or saddle-shaped ascocarps and a developed stem. Group IV. includes Discina species which grow in spring, have conical apicules and 3 oil droplets in their spores, sessile or with undeveloped stem, and have disc-shaped ascocarps. Group V. includes Gyromitra esculenta specimens which grow in the spring, have spores without apicules and carry 2 oil droplets, with a developed stem and brain shaped ascocarps. The sequences of the samples, which are quite different morphologically, and the samples that fit the description of the species Gyromitra bubakii, Gyromitra longipes and Gyromitra tasmanica, were found to be very close to each other and to Gyromitra esculenta. For this reason, it was concluded that the main reason for the morphological difference between the samples is ecological and physical agents, as stated in the literature. The rDNA ITS, RPB1 and RPB2 sequences of some Discina samples, which were thought to be different, were different from each other and from other known Discina species. It is thought that these samples may be new species.