Yüksek immünolojik riskli böbrek nakli hastalarında desensitizasyon: Tek merkez deneyimi
Desensitization in high immunological risk kidney transplant patients: A single-center experience
- Tez No: 909930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH MEHMET ERDUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, immünolojik açıdan yüksek riskli böbrek nakli hastalarında desensitizasyon tedavilerinin (Plazmaferez ve IVIG) böbrek fonksiyonları, renal sağkalım ve biyokimyasal parametreler üzerindeki etkileri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya 84 böbrek nakli hastası dahil edilmiştir ve bu hastalar, desensitizasyon uygulanmayan (n=30), yalnızca plazmaferez yapılan (n=27), ve plazmaferez + IVIG uygulanan (n=27) üç farklı gruba ayrılmıştır. Glomerüler filtrasyon hızı (GFH) , kreatinin ve diğer biyokimyasal parametreler taburculuk, 3. ay, 6. ay ve 1. yıl takiplerinde ölçülmüştür. Çalışmamızda kreatinin değerleri, gruplar arasında incelendiğinde, taburculuk, 3. ay, 6. ay ve 1. yıl ölçümlerinde desensitizasyon yapılmayan grubun kreatinin düzeylerinin, plazmaferez ve plazmaferez + IVIG yapılan gruplara göre daha yüksek olduğu görülmüş, ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. GFH değerleri açısından da gruplar arasında anlamlı fark saptanmasa da yine desensitizasyon yapılmayan grupta GFH değerlerinin diğer iki gruba kıyasla daha düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of desensitization treatments (Plasmapheresis and IVIG) on kidney function, renal survival, and biochemical parameters in immunologically high-risk kidney transplant patients were retrospectively evaluated. A total of 84 kidney transplant patients were included in the study, and these patients were divided into three distinct groups: those without desensitization (n=30), those who received plasmapheresis alone (n=27), and those who received both plasmapheresis and IVIG (n=27). Glomerular filtration rate (GFR), creatinine, and other biochemical parameters were measured at discharge, and during the 3rd, 6th, and 12th-month follow-ups. When the creatinine levels were examined across the groups, it was observed that the creatinine levels in the non-desensitized group were higher than those in the plasmapheresis and plasmapheresis + IVIG groups at discharge, and during the 3rd, 6th, and 12th-month measurements. However, this difference was not statistically significant. Although no significant differences were found between the groups in terms of GFR, the non-desensitized group showed lower GFR values compared to the other two groups.