Çevresel bozulmanın iktisadi etkileri: Türkiye örneği
Economic effects of environmental degradation: Turkey example
  1. Tez No: 909931
  2. Yazar: AYHAN KURTUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Türkiye, hızlı ekonomik büyüme ve endüstrileşme sürecinde çevresel bozulma ile karşı karşıya kalmıştır. Bu çalışmada, Türkiye'nin 1990-2022 yılları arasındaki ekonomik büyüme ve çevresel bozulma ilişkisi analiz edilmiştir. Türkiye'nin 1990-2022 yılları arasındaki ekonomik ve çevresel verileri kullanılarak yapılan çalışmada başlıca değişkenler; ekonomik büyümeyi temsil eden GSYH (2015 baz yıl), çevresel bozulmayı gösteren CO2 emisyonları (2015 baz yıl) ve nüfus artış oranıdır. Çalışmada kullanılan zaman serisi analizinde öncelikle değişkenlerin durağanlık testi (ADF testi) yapılmış, ardından ARDL modeli uygulanmıştır. ARDL model sonuçlarına göre, CO2 emisyonları ve ekonomik büyüme arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Daha sonra bu ilişkinin seviyesini belirlemek amacıyla FMOLS katsayı testi uygulanmıştır. CO2 emisyonlarının GSYH üzerindeki katsayısı negatif ve anlamlı bulunmuştur, bu da EKC hipotezini destekler niteliktedir. Nüfus artış oranı (NFS) değişkeni ise anlamlı bir ilişki göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey has faced environmental degradation in the process of rapid economic growth and industrialisation. This study analyses the relationship between economic growth and environmental degradation in Turkey between 1990 and 2022. The main variables used in the study using Turkey's economic and environmental data between 1990-2022 are GDP (2015 base year) representing economic growth, CO2 emissions (2015 base year) indicating environmental degradation and population growth rate. In the time series analysis used in the study, firstly, the stationarity test (ADF test) of the variables was performed and then the ARDL model was applied. According to the ARDL model results, a significant relationship was found between CO2 emissions and economic growth. Then, FMOLS coefficient test was applied to determine the level of this relationship. The coefficient of CO2 emissions on GDP was found to be negative and significant, which supports the EKC hypothesis. The population growth rate (NFS) variable did not show a significant relationship.