Bilgi ve iletişim teknolojileri ile ekonomik büyüme ilişkisi: G7 ülkeleri üzerine panel veri analizi
The relationship between information and communication technologies and economic growth: Panel data analysis on G7 countries
  1. Tez No: 909932
  2. Yazar: HÜSEYİN DİLDİRİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜCAHİT ÇAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Küresel düzeyde ilgi gören bazı sektörlerin ülkelerin ekonomik büyümesine önemli derecede etkisi olduğu bilinmektedir. Bu sektörler arasında yer alan Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) sektörünün ekonomik büyüme üzerindeki etkisi de 21. yüzyılın başlarından itibaren daha belirgin hâle gelmiştir. Son yıllarda ise BİT, ekonomik büyümenin önemli bir itici gücü olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada, G7 ülkeleri için 2000-2021 dönemine ait veriler kullanılarak BİT'in ekonomik büyüme üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Ekonomik büyümenin göstergesi olarak satın alma gücüne göre kişi başına düşen GSYH kullanılırken, BİT göstergeleri olarak ise internet kullanıcılarının nüfusa oranı ile BİT hizmetleri ihracatının toplam hizmet ihracatındaki oranı kullanılmıştır. G7 ülkelerine ait veriler kullanılarak yapılan çalışmada sırasıyla, yatay kesit bağımlılığı, birim kök, homojenlik ve eşbütünleşme testlerini içeren panel veri analizi yöntemleri uygulanmıştır. Uzun dönem eşbütünleşme katsayıları, AMG (Augmented Mean Group) tahmincisi ile tahmin edilmiştir. Analiz sonuçlarında, BİT göstergelerinin ekonomik büyümeye etkisinin anlamlılık düzeyi ve yönü açısından ülkelere göre farklılık gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Some globally prominent sectors are known to have a significant impact on the economic growth of countries. Among these sectors, the impact of the Information and Communication Technology (ICT) sector on economic growth has become more evident since the early 21st century. In recent years, ICT has been recognized as a key driver of economic growth. This study analyzes the impact of ICT on economic growth using data from G7 countries for the period 2000–2021. Gross domestic product (GDP) per capita based on purchasing power parity was used as the indicator of economic growth, while the ICT indicators included the proportion of internet users in the population and the share of ICT service exports in total service exports. The study, using data from G7 countries, applied panel data analysis methods, including cross-sectional dependence, unit root, homogeneity, and cointegration tests. Long-term cointegration coefficients were estimated using the Augmented Mean Group (AMG) estimator. The results of the analysis revealed that the significance and direction of the impact of ICT indicators on economic growth varied across countries.