Multiple detection of SARS-CoV-2 in point -of -care tests
Hasta başı testlerinde çoklu SARS-CoV-2 tespiti
- Tez No: 909945
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ÇAM DERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Genetik, Biotechnology, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Genetics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
SARS-CoV-2'nin küresel yayılımı, hızlı tanı sistemlerinin önemini vurgulamış ve güvenilir testlerin geliştirilmesini bir öncelik haline getirmiştir. SARS-CoV-2'nin yapısı ve enfeksiyözlüğünde önemli roller oynayan N ve S proteinleri, güçlü antijenik özellikleri nedeniyle birincil tanı belirteçleri olarak tanımlanmıştır. LFA'lar gibi mevcut tanı yöntemleri, bu viral proteinleri yakalamak için genellikle tek aptamerler veya antikorlar, antikor-aptamer ve antikor-antikor sandviç kombinasyonlarını kullanmıştır. Aptamer kokteylleri ile LFA'nın geliştirilmesi henüz bildirilmemiştir. Bu çalışmada, SARS-CoV-2'nin hızlı ve doğru tespiti için bir mLFA geliştirilmiştir. Çalışmamızda, AuNP'lere konjuge edilmiş aptamer kokteylleri, SARS-CoV-2'nin N ve S proteinlerini ayrı ayrı hedeflemek için kullanılmıştır. Böylece, her iki hedef protein de tek bir test şeridinde aynı anda tespit edilmiştir. Test formatındaki hedeflere bağlanan AuNP-konjuge aptamerler tespit ve etiketleme ajanları olarak kullanılmıştır. Hedef proteine özgü dedektör aptamerleri, bir sandviç kompleksi oluşturmak için test çizgileri üzerinde immobilize edilmiştir. Çalışmamız, dedektör aptamerlerinin test şeridinde konumlandırılmasının testin etkinliğinde önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Uygun aptamer yerleşimi tespit doğruluğunu artırırken farklı konumlandırma test verimliliğini azaltmıştır. Genel olarak, hazırlanan mLFA viral tanının yanlış pozitif veya yanlış negatif olasılıklarını ortadan kaldırmış ve LFA sisteminin doğru tanı potansiyelini artırmıştır. Böylece, tasarlanan mLFA kullanımı kolay, ucuz ve doğruluğu artırılmış gerçek zamanlı klinik testler için alternatif bir test prototipi oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
The global spread of SARS-CoV-2 has highlighted the importance of rapid diagnostic systems and made the development of reliable tests a priority. N and S proteins, which play important roles in the structure and infectivity of SARS-CoV-2, have been identified as primary diagnostic markers due to their strong antigenic properties. Existing diagnostic methods such as LFAs have generally used single aptamers or combinations of antibodies, antibody-aptamer, and antibody-antibody sandwiches to capture these viral proteins. The development of LFA with aptamer cocktails has not been reported yet. In this study, a mLFA was developed for the rapid and accurate detection of SARS-CoV-2. In our study, aptamer cocktails conjugated to AuNPs were used to target N and S proteins of SARS-CoV-2 separately. Thus, both target proteins were detected simultaneously in a single test strip. AuNP-conjugated aptamers bound to targets in the test format were used as detection and labeling agents. Target protein-specific detector aptamers were immobilized on the test strips to form a sandwich complex. Our study showed that the positioning of the detector aptamers on the test strip played an important role in the effectiveness of the test. Appropriate aptamer placement increased the detection accuracy, while different positioning decreased the test efficiency. Overall, the prepared mLFA eliminated the possibility of false positive or false negative viral diagnosis and increased the accurate diagnosis potential of the LFA system. Thus, the designed mLFA constituted an alternative test prototype for real-time clinical testing that is easy to use, inexpensive and has increased accuracy.