Virtual context-based multi-camera vehicle tracking
Sanal bağlam tabanlı çoklu kamera araç takibi
  1. Tez No: 964735
  2. Yazar: WAEL KABOUK
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. AHMET ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Görüş tabanlı araç algılama ve takip sistemleri, yollardaki trafik istatistiklerini çıkarmak için önemli araçlar haline gelmektedir. Ancak, tek bir kamera kullanımı, engelleme (oklüzyon) veya yetersiz çekim alanı nedeniyle veri kaybına yol açabilir. Kamera konumu da sağlıklı bir gözlem için önemli bir faktördür. Daha geniş bir sahne gözlemlemek için panoramik kameralar veya balık gözü kameralar kullanılabilir, ancak bunlar oklüzyon problemini çözmez. Bu çalışmada, birden fazla kamera video akışının akıllıca birleştirilmesiyle oluşturulan yeni bir kavram olan“sanal bağlam”öneriyoruz. Bu bağlam, YOLO gibi herhangi bir nesne algılama ve takip algoritmasına beslenebilir.
Özet (Çeviri)
Vision-based vehicle detection and tracking systems are becoming essential utilities for extracting statistical traffic information on roads. However, single camera causes data loss due to occlusion or insufficient shooting area. The camera position is also an important factor for healthy observation. There are panoramic cameras or fish-eye cameras to observe wider scene, however they do not solve the occlusion problem. In this study we propose a new concept“virtual context”which is created by merging multiple camera video streams intelligently. This context can be fed to any object detection and tracking algorithm such as YOLO.