Gastroözofageal reflü hastalarında helicobacterpylori'nin rolü ve özofagus manometrisi, 24 saatlik phmetre test sonuçlarına etkisi
The role of helicobacter pylori in patients with gastroesophageal reflux and its effect on esophageal manometry and 24-hour ph meter test result
  1. Tez No: 909946
  2. Yazar: ASLI ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN BALKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışmamızda, gastroözofageal reflü hastalarında H.pylori'nin rolü belirlenerek özofagus manometresi ve 24 saatlik empedans pH metre sonuçlarıyla ilişkisi değerlendirildi. Çalışmamıza Kasım 2020 ile Kasım 2023 tarihleri arasında hastanemize başvuran 253 klinik reflü tanısı alan hasta dahil edildi. Hastalar daha sonra H.pylori pozitif ve negatif olarak iki gruba ayrıldı. H.pylori pozitiflik oranı değerlendirildiğinde yaş ve cinsiyet bakımından anlamlı fark görülmedi. H.pylori pozitif ve negatif olan hastalarda endoskopik bulgular, 24 saat empedans pH metre, özofagus manometre verileri incelendi. H. pylori negatif olan grupta endoskopik özofajit tanısı alan hasta sayısı anlamlı olarak daha fazlaydı (p=0.04). Yine H.pylori negatif grupta hiatal herni ve alt özofagus sfinkter gevşekliği görülme oranı anlamlı olarak daha yüksekti (sırasıyla p=0.03,p=0.01).Bu yüzden gastroözofageal reflü hastalığının etyolojisinde önemli iki faktör (hiatal herni ve AÖS gevşekliği) ve endoskopik bulgusu (özofajit) sayısının anlamlı olarak H.pylori negatif grupta daha fazla çıkması, H.pylori ile GÖRH arasına ters ilişki olduğunu düşündürmektedir. H.pylori pozitiflik derecesi ve özofajit dereceleri arasında analiz yapıldı. H.pylori negatif grupta Grade A özofajit olgularının daha fazla sayıda olduğu en az sayıda ise Grade D özofajit olduğu saptanmıştır. 24 saat empedans pH metre bulguları ile H.pylori pozitif ve negatif grupları arasında anlamlı fark gözlenmedi. Özofagus manometre verileri incelendiğinde H.pylori pozitif ve negatif gruplarla arasında anlamlı fark saptanmadı. H.pylori pozitif ve negatif olgular alt grup analizinde; eroziv reflü hastalığı (ERH), noneroziv reflü hastalığı (NERH), hipersensitif özofagus, fonksiyonel pirozis gruplarıyla ilişkisi incelendi. ERH tanılı161 hastanın 40 (% 24)'ında pH metre sonucu patolojik asit reflüsü ile uyumlu saptandı. NERH tanılı 92 hastanın 19 (% 20)'unda pH metre sonucunda patolojik asit reflüsü, 24 (% 26)'ünde hipersensitif özofagus, 42 (% 46)'sinde fonksiyonel pirozis, 7 (% 8)'sinde borderline tespit edildi. Bu hasta grupları yaş ortalamalarına göre analiz edildiğinde patolojik asit reflüsü olan NERH grubu 53,7±14,6, fonksiyonel pirozis grubu 45,3±14,7, hipersensitif özofagus grubu yaş ortalaması ise 36,3±10,3 olup hipersensitif özofagus grubu yaş ortalaması anlamlı olarak daha gençti. Hipersensitif özofagus tanılı H.pylori negatif hasta grubunda distal gecikme (DL)daha yüksek ve asit reflü sayısı daha az olması anlamlı saptandı. Sonuç olarak GÖRH hastalarında H.pylori enfeksiyonu endoskopik özofajit, hiatal herni, AÖS gevşekliği ile ilişkili görülmemektedir. Yine GÖRH hastalarında H.pylori enfeksiyonunun 24 saat empedans pH metre ve özofagus manometre sonuçlarına etkisi olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the role of Helicobacter pylori (H. pylori) in patients with gastroesophageal reflux disease (GERD) was assessed, as well as its relation ship with esophageal manometry and 24-hour impedance pH monitoring results. The study included 253 patients diagnosed with reflux who presented to our hospital between November 2020 and November 2023. The patients were divided into two groups: H. Pylori positiveand H. Pylori negative. When assessing H. Pylori positivity rates, no significant differences in age or gender were observed. Endoscopic findings, 24-hour impedance pH monitoring, and esophageal manometry data were examined in H. Pylori positive and negative patients. The number of patients diagnosed with endoscopic esophagitis was significantly higher in the H. Pylori negative group (p=0.04). Similarly, therates of hiatal hernia and lower esophageal sphincter (LES) relaxation were significantly higher in the H. Pylori negative group (p=0.03andp=0.01, respectively). Therefore, the significantly higher incidence of these two important factors in the etiology of GERD (hiatal hernia and LES relaxation) and the endoscopic finding of esophagitis in the H. Pylori negative group suggests an inverse relationship between H. Pylori and GERD. An analysis was conducted between the degree of H. Pylori positivity and esophagitis grades. It was found that Grade A esophagitis cases were more frequent in the H. Pylori negative group, while Grade D esophagitis cases were the least frequent. No significant differences were observed between the H. Pylori positive and negative groups in terms of 24-hour impedance pH monitoring findings. Similarly, no significant differences were found between the H. Pylori positive and negative groups when examining esophageal manometry data. Subgroup analyses of H. Pylori positive and negative cases examined their associations with erosive reflux disease (ERD), nonerosive reflux disease (NERD), hypersensitive esophagus, and functional pyrosis. Among 161 patients diagnosed with ERD, 40 had pathological acid reflux according to pH monitoring results. In 92 patients diagnosed with NERD, 19 had pathological acid reflux, 24 had hypersensitive esophagus, and 42 had functional pyrosis. When these patient groups were analyzed according to meanage, a significant difference was observed: the meanage was 53.7±14.6 for the NERD group with pathological acidr eflux, 45.3±14.7 for the functional pyrosis group, and 36.3±10.3 for the hypersensitive esophagus group. In the H. Pylori negative patient group with hypersensitive esophagus, a higher distal latency (DL) and lower acid reflux count were found to be significant. Inconclusion, H. Pylori infection in GERD patients is not associated with endoscopic esophagitis, hiatal hernia, or LES relaxation. Additionally, it was observed that H. Pylori infection does not affect 24-hour impedance pH monitoring and esophageal manometry results in GERD patients.