Okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin beden eğitimi ve spor derslerinin etkililiğine ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Investigation of the opinions of school administrators and teachers on the effectiveness of physical education and sports courses
- Tez No: 909954
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA TÖRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Araştırmanın amacı devlet okullarında ve özel okullarda görev yapan yönetici ve öğretmenlerin beden eğitimi ve spor dersinin etkililiğine ilişkin görüşlerini incelemektir. Bu amaçla, çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul'da bulunan 8 farklı devlet okulunun ve 8 farklı özel okulun ortaokul kademesinde görev yapan 4 müdür, 4 müdür yardımcısı ve 10 öğretmen oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında, konu ile ilgili literatür taraması yapıldıktan sonra alanında uzman kişilerin görüşleri alınıp yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmış ve veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Araştırma sürecinde, yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen veriler, nitel araştırma veri analizi tekniklerinden içerik analizi tekniği kullanılarak değerlendirme yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre, devlet okullarında ve özel okullarda uygulanan beden eğitimi ve spor derslerinin etkililiği noktasında ortaokul kademesinde görev yapan yönetici ve öğretmenlerin farklı temalar altında olumlu ortak görüşleri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to report on the effectiveness of physical education and sports details of the administrators and departments working in public and private schools. For this purpose, the case study model, one of the special research methods, was used. In the study area of the research, there are 4 principals, 4 principal officers and 10 teachers working at the secondary school level of 8 different public schools and 8 different private schools in Istanbul. In expanding the data, after conducting a literature review on the subject, a semi-prepared interview formula was prepared by experts in the field and used as a data collection tool. A systematic evaluation was made of the research process, data obtained from quasi-relationships, and content analysis from qualitative research data analysis techniques. According to the research findings, it has been determined that administrators and teachers working at the secondary school level have positive common opinions under different themes regarding the effectiveness of physical education and sports lessons implemented in public and private schools.