Polikistik over sendromunda ovaryan telositlerin değerlendirilmesi
Evaluation of ovarian telocytes in polycystic ovary syndrome
- Tez No: 909969
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YÜNCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Polikistik Over Sendromu (PKOS) multifaktöriyel bir reprodüktif problemdir ve dünya çapında kadın infertilitesinin önde gelen sebeplerindendir. Telositler (TCs) pek çok organın stromasında bulunan interstisyel hücrelerdir. Hücrelerarası sinyalizasyon, yerel mikroçevrenin korunması, immün gözetim, hormona bağlı süreçlerin düzenlenmesi gibi fonksiyonları vardır. Çalışmamızda Dehidroepiandrostenedion (DHEA) ile PKOS oluşturulmuş sıçan ovaryumlarında TC'lerin varlığı ve organizasyonu araştırıldı. PKOS ve kontrol grubu ovaryumları ışık mikroskobi incelemeleri için hematoksilen eosin, Bielschowsky'nin gümüşleme boyası, metilen mavisi, toluidin mavisi ile boyandı ve Axioscan preparat tarama cihazı ve Zen 3.18 programı ile görüntülendi. CD34+östrojen reseptörü-α ve vimentin+progesterone reseptörü-A ile ovaryumlar çift etiketli immünfloresan ile boyanıp konfokal mikroskop ile değerlendirildi. TC'lerin ultrastrüktürü ve telopodları (TPs) elektron mikroskobu ile de incelendi. TC'ler her iki grupta da foliküllerin duvarında, foliküllerin çevresinde, foliküllerden uzak stromal alanlarda ve kan damarları yakınında tespit edildi. Sonuç olarak, TC'lerin PKOS'ta varlığını devam ettirmesi, TC'lerin PKOS'ta patofizyolojik rollerinin olabileceğine işaret eder. Çok yönlü bir hastalık olan PKOS'un TC'ler göz önüne alınarak değerlendirilmesi PKOS kaynaklı infertilitelerin klinik olarak değerlendirilmesine ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Polycystic Ovary Syndrome (PCOS) is a multifactorial reproductive problem and one of the leading causes of female infertility worldwide. Telocytes (TCs) are interstitial cells found in the stroma of many organs. They have functions in intercellular signalling, maintenance of the local microenvironment, immune surveillance, and regulation of hormone-related processes. In our study, the existence and organization of TCs in the PCOS model created with dehydroepiandrostenedione (DHEA) were investigated. The ovaries of the PCOS and control groups were stained with hematoxylin-eosin, Bielschowsky's silvering stain, methylene blue, toluidine blue for light microscopy examination and imaged with the Zeiss Axioscan as digital slides scanners and Zen 3.18 program were used for imaging. Ovaries were stained with double-labeled immunofluorescence with CD34+estrogen receptor-α (ER-α) and vimentin+progesterone receptor-A (PR-A) and evaluated with a confocal microscope. The ultrastructure and telopodes (TPs) of TCs were also examined by electron microscopy. TCs were detected in both groups in the walls of the follicles, around the follicles, in stromal areas away from the follicles, and near blood vessels. In conclusion, the continued presence of TCs in PCOS indicates that TCs may have pathophysiological roles in PCOS. Evaluation of PCOS, which is a complex disease, by considering TCs will shed light on the clinical evaluation of PCOS-related infertility.