Deprem anı yaşayan 6 yaş çocukların uyku alışkanlıkları ile duygu durum sorunları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between sleep habits and mood problems of 6-year-old children experiencing an earthquake moment
- Tez No: 910006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırmanın amacı, deprem anı yaşayan 6 yaş çocukların uyku alışkanlıkları ile duygu durum sorunları arasındaki ilişkisinin incelenmesidir. Araştırmanın evreni 2023-2024 eğitim öğretim dönemi içerisinde Gaziantep ili Şehitkamil ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda öğrenim gören 6 yaş çocuklardan oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise ulaşılabilen evrenden basit tesadüfi örnekleme yolu ile seçilmiştir. Araştırmaya katılım sağlamada ailelerin onamına başvurulmuş ve çalışma 300 çocuk ve 300 ebeveyn ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma verileri 6 yaşındaki çocuklara ve onların ebeveynlerine ilişkin bilgileri elde edebilmek amacıyla araştırmacı tarafından oluşturulan“Demorafik Bilgi Formu”, deprem bölgesindeki çocukların uyku alışkanlıklarını belirlemek amacıyla“Çocuklar İçin Uyku Bozukluğu Ölçeği (ÇUBÖ)”; duygu durumları sorunlarını belirlemek amacıyla,“Güçler ve Güçlükler Anketi (GGA)”aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde Kullanıcıların demografik özellikleri için frekans ve yüzde betimsel istatistikler kullanılmıştır. Verilerin normallik analizi yapılmıştır. Normal dağılım göstermediği için her iki ölçek analizleri parametrik olmayan analizler kullanılmıştır. Gruplar arası farklılıkları analiz etmek için Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. İstatistiki anlamlılık % 95 güven aralığında incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda deprem bölgesindeki 6 yaş çocukların uyku alışkanlıkları ile duygu durum sorunları arasındaki ilişki pozitif yönlü, zayıf düzeyde ve anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca cinsiyet, kardeş sayısı, ebeveyn yaşı, eğitim düzeyi, ebeveyn gelir düzeyi, değişkenleri açısından da anlamlı bir farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the relationship between sleep habits and mood problems of 6-year-old children who experienced an earthquake. The universe of the research consists of 6-year-old children studying in schools affiliated with the Ministry of National Education in Şehitkamil district of Gaziantep province during the 2023-2024 academic year. The sample of the research was selected from the accessible universe by simple random sampling. Families' consent was obtained for participation in the research and the study was conducted with 300 children and 300 parents. The relational screening model, one of the general screening models, was used in the research. The research data were collected through the“Demorphic Information Form”created by the researcher in order to obtain information about 6-year-old children and their parents, the“Sleep Disorder Scale for Children (SDDS)”to determine the sleep habits of children in the earthquake region, and the“Strengths and Difficulties Questionnaire (SDQ)”to determine mood problems. In the analysis of the data, frequency and percentage descriptive statistics were used for the demographic characteristics of the users. Normality analysis of the data was performed. Since it did not show a normal distribution, both scale analyses were used nonparametric analyses. Mann Whitney U test and Kruskal Wallis H test were used to analyze the differences between the groups. Statistical significance was examined at a 95% confidence interval. As a result of the analyses, it was concluded that the relationship between the sleep habits of 6-year-old children in the earthquake region and emotional state problems was positive, weak and significant. In addition, no significant difference was observed in terms of gender, number of siblings, parental age, income level, and parental education level variables.