Yabancıların Türkçe kelime öğreniminde sanal gerçeklik ortamlarının etkisinin incelenmesi
Investigatıon of the effect of virtual reality environments on foreigners' learning Turkish vocabulary
- Tez No: 910019
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER ALPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkçe dil düzeyi A1 ve A2 olan yabancı üniversite öğrencilerinin/mezunlarının Türkçe kelime öğreniminde sanal gerçeklik (SG) ortamlarının etkisini ve kelime öğrenimi kapsamında sanal gerçeklik ortamlarının tasarımı ve geliştirilmesi sürecini araştırmaktır. Araştırma, durum çalışması olarak yürütülmüş olup, nicel kısmında tanımlayıcı istatistik, nitel kısmında ise içerik analizi yapılmıştır. Çalışmada, A1 ve A2 düzeyinde Türkçe dil öğrenimi gören 10 yabancı öğrenci ve 5 Türkçe öğretmeninden veri toplanmıştır. Uygulama 4 hafta sürmüş olup, içerikler araştırmacı tarafından CoSpace Edu platformunda oluşturularak etkileşimli sanal gerçeklik gözlüğü ile uygulanmıştır. Sanal gerçeklik uygulamasında kullanılan ortamlar, ADDIE öğretim tasarım modeli rehberliğinde planlanmış ve tasarlanmıştır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu ve kelime bilgisi testi ile toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde tanımlayıcı istatistik gerçekleştirilmiş olup, görüşme analizleri ise bilgisayar ortamında kategori ve kodlar oluşturularak yapılmıştır. Bulgulara göre, sanal gerçeklik ortamlarının Türkçe kelime öğreniminde etkili olduğu ve öğrencilerin kelime bilgilerini geliştirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, öğretmenler ve öğrenciler Türkçe kelime öğreniminde kullanılan sanal gerçeklik ortamlarını ve geliştirilen tasarımı genel olarak olumlu değerlendirmiş, öğrenciler sanal gerçeklik ortamında Türkçe kelime öğrenim sürecini akılda kalıcı, kolay ve faydalı bulurken, öğretmenler ise ilgi çekici, kolay ve başarılı bulmuştur. Sonuçlar, sanal gerçeklik ortamlarının Türkçe kelime öğreniminde etkili olduğunu ve öğrencilerin bu teknolojiyi yüksek düzeyde benimsediğini ortaya koymuştur. Bu sonuçlar ışığında, dil eğitiminde sanal gerçeklik ortamlarının uzun vadeli etkilerinin incelenmesine, sanal gerçeklik teknolojisinin diğer eğitim teknolojileri ile kıyaslanmasına ve eğitim sürecinde sanal gerçeklik teknolojisinin entegrasyonu için öğretmenlere eğitim verilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effects of virtual reality (VR) environments on the vocabulary learning of foreign university students\graduates with A1 and A2 levels of Turkish language proficiency and the design and development of virtual reality environments for vocabulary learning. The research was conducted as a case study, utilizing descriptive analysis for the quantitative part and content analysis for the qualitative part. Data were collected from 10 foreign students learning Turkish at A1 and A2 levels and 5 Turkish language teachers. The application lasted for 4 weeks, with content created by the researcher on the CoSpace Edu platform and implemented using interactive virtual reality glasses. The environments used in the virtual reality application were planned and designed under the guidance of the ADDIE instructional design model. Data were collected using semi-structured interview form and a vocabulary knowledge test. Descriptive statistics were conducted for the analysis of quantitative data, while interview analyses were carried out in a digital environment by creating categories and codes. The findings indicate that virtual reality environments are effective in Turkish vocabulary learning and enhancing students' vocabulary knowledge. Additionally, both teachers and students generally evaluated the virtual reality environments and the developed design positively. Students found the Turkish vocabulary learning process in the virtual reality environment to be memorable, easy, and beneficial, while teachers found it to be engaging, easy, and successful. The results demonstrate that virtual reality environments are effective in Turkish vocabulary learning and that students highly adopt this technology. Based on these results, it is recommended to investigate the long-term effects of virtual reality environments in language education, compare virtual reality technology with other educational technologies, and provide training for teachers to integrate virtual reality technology effectively into the educational process.