Matematik öğretmenlerinin çoklu temsil tercihlerinin belirlenmesi ve çeşitli değişkenler ile ilişkisinin incelenmesi
Determining mathematics teachers' multiple representation preferences and examining their relationship with various variables
- Tez No: 910058
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN PINAR BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmada matematik öğretmenlerinin çoklu temsil tercihlerinin belirlenmesi, tercih ettikleri temsil türleri ile cinsiyet, mesleki kıdem ve mezun oldukları okul değişkenleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve öğretmenlerin tercih ettikleri temsil türleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama ve korelasyonel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma örneklemini Gaziantep ilinde resmi eğitim kurumlarında çalışan 205 matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacının kendi geliştirdiği Çoklu Temsil Tercih Anketi kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, Mann Whitney U testi ve Pearson Moment Çarpım Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Çoklu Temsil Tercih Anketi matematik öğretmenlerine uygulanmış ve sonuçlar SPSS programında analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda Çoklu Temsil Tercih Anketindeki maddelerin 7 alt faktöre (Sözel temsil, Model temsil, Grafik temsil, Gerçek Yaşam temsili, Tablo temsili, Cebirsel temsil ve Temsiller arası dönüşüm) ayrıldığı tespit edilmiştir. Matematik öğretmenlerinin çoklu temsil tercihlerinin model temsil, sözel temsil, gerçek yaşam temsili, cebirsel temsil, tablo temsil ve temsiller arası dönüşüm faktörlerini katılıyorum düzeyinde, grafik temsilinin ise kararsızım düzeyinde olduğu bulunmuştur. Matematik öğretmenlerinin çoklu temsil tercihlerinin, cinsiyet ve mesleki kıdem değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı bulunmuştur. Öğretmenlerin çoklu temsil tercihlerinin mezun olunan okul değişkenine göre Cebirsel temsil alt faktöründe Fen/Fen Edebiyat mezunu öğretmenlerin lehine anlamlı yönde bir farklılaşma olduğu bulunmuştur. Çoklu Temsil Tercih Anketinin tüm alt faktörleri arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu, tablo temsil ile temsiller arası dönüşüm alt faktörleri arasında yüksek düzeyde, grafik temsil ile gerçek yaşam temsili arasında zayıf düzeyde, diğer temsil türleri arasında ise orta düzeyde bir ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, determining multiple representation preferences in the mathematical method, determining the relationship between preferred representation types and gender, professional seniority and graduated school variables, and determining the relationship between reproductive preferred representation types. In the research, survey and correlational research methods, which are among the quantitative research methods, were used. The research sample consists of 205 mathematics teachers working in public educational institutions in Gaziantep. The Multiple Representation Preference Survey, developed by the researcher, was used as a data collection tool in the study. Descriptive statistics, Mann Whitney U test and Pearson Product Moment Correlation Coefficient were used to analyze the data. Multiple Representation Preference Survey was applied to mathematics teachers and the results were analyzed in SPSS program. As a result of the analysis, it was determined that the items in the Multiple Representation Preference Survey were divided into 7 sub-factors (Verbal representation, Model representation, Graphic representation, Real Life representation, Table representation, Algebraic representation and Inter-representational transformation). It was found that mathematics teachers' multiple representation preferences for model representation, verbal representation, real life representation, algebraic representation, tabular representation and conversion factors between representations were at the level of agree, while graphic representation was at the level of undecided. It was found that mathematics teachers' multiple representation preferences did not differ significantly according to gender and professional seniority variables. It was found that there was a significant difference in favor of teachers who graduated from the Faculty of Arts and Sciences in the Algebraic representation sub-factor of teachers' multiple representation preferences according to the graduated school variable. It was found that there was a positive relationship between all sub-factors of the Multiple Representation Preference Survey, a high level relationship between tabular representation and inter-representation transformation sub-factors, a weak relationship between graphical representation and real life representation, and a medium level relationship between other types of representations.