İklim değişikliğiyle mücadelede yerel yönetimlerin enerji politikaları: Konya Büyükşehir Belediyesi örneği
Energy policies of local governments in combating climate change: The case of Konya Metropolitan Municipality
- Tez No: 910059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI YÖNTEN BALABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İklim değişikliği insan ve çevre çekişmesinin nihai sonucu olarak çağımızın en önemli sorunlarındandır. Arz talep dengesinin sürekli olarak artış göstermesi, üretim faaliyetlerinin hacmini genişletmektedir. Üretimin hemen hemen her aşamasında ihtiyaç duyulan enerji, kaynak kullanımında artışla birlikte çevre sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Enerji kaynaklarının neden olduğu sera gazı salınımları, iklim değişikliğinin birincil etkeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünya genelinde nüfusun büyük kısmının kentlerde yaşaması ve üretim faaliyetlerinin çoğunun kentlerde gerçekleşmesi, enerji tüketiminde ve sera gazı salınımlarında kentleri ön plana çıkarmaktadır. Kentlerde izlenecek politikaların ve uygulanacak faaliyetlerin iklim değişikliğiyle mücadelede sahip olduğu önem; kent yönetiminin önemli aktörlerinden olan yerel yönetimlerin de rolünü pekiştirmektedir. Uluslararası gelişmeler ve merkezi yönetimlerin sahip olduğu ilkeler iklim değişikliğiyle mücadelede yol haritasının belirlenmesinde önemli etkenlerdir. Bu yol haritalarına paralel olarak benimsenecek politikaların, yerel koşullara uyarlanmasında ve uygulanmasında yerel yönetimler aktif rol almaktadır. Bu çalışmada yerel yönetim politikaları, mücadeledeki önemi doğrultusunda enerji sektörü odaklı incelenmiştir. Uluslararası, ulusal ve yerel düzeyde belgeler taranarak iklim değişikliğiyle mücadelede yerel yönetimler ve enerji ilişkisine yönelik politika analizleri gerçekleştirilmiştir. İncelenen politika belgelerinin en önemli ortak noktaları, enerji verimliliğine ve enerji dönüşümüne yönelik faaliyetlerin iklim değişikliğiyle mücadelede öncelikli alanlar olduğudur. Bu bağlamda somut bir örnek üzerinden yerel yönetim ve enerji sektörü ilişkisinin incelenmesi amacıyla Konya Büyükşehir Belediyesi, uygulamaya konan faaliyetler ve sayısal veriler ışığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Climate change is one of the most significant issues of our time, emerging as the ultimate outcome of the conflict between humans and the environment. The continuous increase in supply-demand balance expands the volume of production activities. The energy required at almost every stage of production brings environmental problems alongside the increased use of resources. Greenhouse gas emissions caused by energy sources are the primary drivers of climate change. The fact that a large portion of the global population lives in cities and most production activities occur there highlights urban areas as focal points for energy consumption and greenhouse gas emissions. The importance of policies and actions implemented in urban areas in combating climate change underscores the role of local governments, which are significant actors in urban governance. International developments and the principles established by central governments are critical factors in determining the roadmap for combating climate change. Local governments play an active role in adapting and implementing these policies in line with local conditions. This study focuses on local government policies, examining their importance in combating climate change with a particular emphasis on the energy sector. By reviewing international, national, and local documents, policy analyses were conducted on the relationship between local governments and energy in the context of climate change mitigation. The most significant common point among the analyzed policy documents is the prioritization of energy efficiency and energy transition activities in the fight against climate change. In this context, the relationship between local governments and the energy sector has been analyzed through a concrete example. Konya Metropolitan Municipality was evaluated based on the activities implemented and numerical data.