Türkiye'de hazır giyim perakendeciliği sektöründe örgütlenme sorunları: Satış danışmanları üzerine bir alan araştırması
Organization problems in the ready-to-wear retail sector in Turkey: A field research on sales consultants
  1. Tez No: 910081
  2. Yazar: MERVE DEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU UÇKAN HEKİMLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Hazır giyim perakendeciliği Gayri Safi Yurt İçi Hâsıla (GSYİH), imalat sanayi ve sanayi üretimindeki payı, ihracat, ekonomiye sağladığı net döviz girdisi, istihdam, yatırım gibi makro-ekonomik büyüklükler açısından Türkiye'nin önemli sektörlerinden biridir. Türkiye'de hazır giyim perakendeciliği sektörünün hızlı ve etkili ilerleme kaydediyor olmasının en büyük nedenlerinden biri büyük ve küçük ölçekli mağazaların yaygınlığı ve toplam istihdam içindeki payıdır. Eğitim düzeyi fark etmeksizin binlerce genç bu sektörde çalışmaktadır. Ev hanesine ek gelir sağlamak, eğitim görürken çeşitli masrafları karşılamak, mezun olunan alanda iş bulamamak ve en alt düzeyden başlayarak firma içinde ilerlemek isteyenler mağazalarda kısmi veya tam zamanlı satış danışmanı veya destek elemanı olarak çalışmaktadır. Bu araştırmada Türkiye'de satış danışmanlarının çalışma koşulları, sosyal hakları, iş güvencesi ve sendikalaşma eğilimleri nicel araştırma yöntemi kullanılarak elde edilecek verilerle değerlendirilecektir. Araştırma, hazır giyim sektöründe istihdam edilen, sendikalı ve sendikasız işyerlerinde çalışan satış danışmanları ile yapılmıştır. Araştırma kapsamında satış danışmanlarının çalışma koşullarının yanı sıra sendikalaşma eğilimleri ile ilgili değerlendirme yapılarak hazır giyim perakendeciliği sektöründe işçi profili de ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Araştırma, hem perakende sektöründe çalışan işçilerin çalışma koşullarını hem de sürekli dönüşen teknolojik değişimle birlikte örgütlenmeye yönelik yaklaşımlarını ve karşı tutumlarını ortaya koyarak sendikaların yeni politikalar geliştirmesine katkıda bulunmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ready-to-wear retailing is one of the important sectors of Turkey in terms of macro-economic figures such as gross domestic product, share of manufacturing industry and industrial production, exports, net foreign exchange inflow relative to the economy, employment and investment. One of the biggest reasons for the rapid and effective progress of ready-made clothing production in Turkey is the prevalence of large and small licensed stores and their share of total employment. Thousands of young people work in this sector, regardless of their education level. Those young people who want to earn additional income for their household, cover various expenses while studying, cannot find a job in the field they graduated from, and want to advance within the company starting from the lowest level, work in stores as part or full-time sales opportunities or support activities. In this research, the working conditions, social rights, job security and unionization tendencies of sales consultants in Turkey will be evaluated within the data obtained using the quantitative research method. The research was conducted with sales consultants employed in the ready-made clothing industry and working in unionized and non-unionized workplaces. Within the scope of the research, an attempt will be made to reveal the worker profile in the ready-made clothing retailing sector by evaluating the working conditions of sales consultants as well as their unionization tendencies. The research will try to contribute to the development of new policies by unions by revealing both the working conditions of workers in the retail sector and their approaches and counter-attitudes towards organizing with the ever-changing technological change.