Omuz impingement sendromu olan hastalarda yumurta kabuğu polimerinin etkisi
Investigate the effect of egg shell polymer in patients with shoulder impingement
- Tez No: 466828
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT TOPRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç:Bu çalışma omuz impingement tanılı hastalarda yumurta kabuğu polimerinin etkisini araştırmak, bu tedavinin faydalarını tespit etmek ve bu hastalığa sahip olanların yaşam kalitelerini yükseltmek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metod: Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine başvurup omuz impingement tanısı alan. 60 hasta araştırmaya alındı. Araştırma 2 grup hasta üzerinden yapılmaktadır. Her grup 30 hastadan oluşmaktadır. 1.grup hastaya egzersiz ve NSAİİ tedavisi uygulandı. 2.gruba egzersiz, NSAİİ tedavisine ek olarak yumurta kabuğu polimeri verildi. Hastaların tedavi öncesi ve tedavi sonrası durumu değerlendirildi. Değerlendirme NHP, SPADİ, gece, hareket ve istirahat VAS (visual analog skala) değerleri, omuz impingement testleri üzerinden yapıldı. Bulgular: Grupların yaş ortalaması, cinsiyet ve meslek grupları, dominant el ve ağrıyan omuzları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu (p>0.05). Her iki grupta da hastaların çoğu kadın ve ev hanımıydı. Her iki gruptada hastaların çoğunluğunda baskın el sağ el idi ve etkilenen omuz sağ omuzdu. Ağrının VAS'a göre değerlendirmesinde gece ağrısında standart tedavi alan grupta tedavi öncesine göre tedavi sonrası iyleşme olsada istatistiksel olarak anlamlı değildi. (p>0,05). Yumurta kabuğu polimeri kullanan grupta ise tedavi öncesine göre tedavi sonrası iyleşme istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı bulunmuştur (p0,05). Grup içi değerlendirme yapıldığında da tedavi öncesi değerler ile tedavi sonrası değerlerinde testlerin pozitifliği karşılaştırıldığında görülen düşüş istatistiksel olarak olarak bulunmadı (p0,05). Grup içi değerlendirmede ise NHP değerlerinin tedavi öncesi ile tedavi sonrası karşılaştırılması yapıldığında görülen ortalama düşüş miktarı yumurta kabuğu polimeri kullanan grupta da istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The reason for this study is to investigate the effect of egg shell polymer in patients with shoulder impingement, to determine the benefits of this treatment and to raise the quality of life of those with this disease in the society. Material and Method: 60 Patients with shoulder impingement syndrome has been chosen from YüzüncüYıl University Faculty of Physical Medicine and Rehabilitation Polyclinic. The study has been done on 2 groups. Each group was composed of 30 patients. In the 1st group patients got NSAİİ and egsersize therapy.2nd group received egg shell polymer in addition to this treatment. Patient's before and after treatment conditions has been evaluated. Evaluation has been done on, NHP, SPADİ, movement and rest during night (visual analog scale) values and shoulder impingement tests. Findings:There were no significant statistical differences among the groups between age differences, gender and professions, dominant hand and right/left shoulder in pain. (p>0.05). In both groups majority was women and housewives. The dominant hand was in majority right hand and the shoulder in pain was the right shoulder. According to the evaluation of the pain according to VAS, it was not statistically significant in the group of standard treatment in night pain when there was improvement after treatment according to the pre-treatment (p>0,05). In the group using egg shell polymer, the post-treatment improvement was statistically significant at baseline(p0,05). Evaluation within the groups show that, values before and after treatments declined but it was also found to be statistically no significant.(p>0,05). There was no statistically significant difference between the groups in terms of the improvement differences in the pre-treatment and post-treatment values of the NHP questionnaire (p> 0,05). When the NHP values were compared between pre-treatment and post-treatment groups, the mean amount of decrease was found to be statistically significant in the egg shell polymer group (p 0,05).