Koyunlarda operasyon sezaryen öncesi uygulanan izoksuprin hidroklorürün anne ve yenidoğan üzerine klinik etkilerinin araştırılması
Investigation of the clinical effects of isoxsuprine hydrochloride applied before operation cesarean section in sheep on mother and newborn lambs
  1. Tez No: 910087
  2. Yazar: ÖMER YAPRAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRTEN EMRE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Sunulan tez çalışmasında, planlı ve acil sezaryen operasyonları öncesinde uygulanan izoksuprin hidroklorürün (IP) anne ve yavru üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Doppler ultrasonografiile maternal ve fetal dolaşım, oksidatif stres ve kan gazı analizleriyle de maternal etkiler; modifiye APGAR skoru ve kan gazı analizleri ile yenidoğan yaşama gücü incelenmiştir. Çalışma, 2 yaşında 40 gebe İvesi koyun üzerinde yürütülmüş olup, planlı sezaryen ve acil sezaryen olmak üzere 2 farklı operasyon grubu oluşturuldu. Bu gruplar üzerinden toplamda dört grup meydana getirildi. Grup I (n=10): Sezaryen operasyonundan 45 dakika önce kas içi 5 mL izotonik, Grup II (n=10): Sezaryen operasyonundan 45 dakika önce 0,6 mg/kg IP, Grup III (n=10): Sezaryen operasyonundan 24 saat önce 16 mg deksametazon, Grup IV (n=10) ise: Sezaryen operasyonundan 24 saat önce 16 mg deksametazon ve 45 dakika önce 0,6 mg/kg IP uygulanan koyunlardan oluşturuldu. Sezaryen öncesinde uterin arter, umbilikal arter, fetal aorta gibi damarlardan Doppler ölçümleri yapıldı; kan gazı ve oksidatif stres parametreleri preop ve postop olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In the present thesis, the effects of isoxuprine hydrochloride (IP) administered before planned and emergency cesarean sections on mother and newborn were investigated. Maternal and fetal circulation by Doppler ultrasonography, maternal effects by oxidative stress and blood gas analysis, and neonatal survival by modified APGAR score and blood gas analysis were investigated. The study was conducted on 40 pregnant 2-year-old Ivesi ewes, and 2 different operation groups were formed as planned cesarean section and emergency cesarean section. A total of four groups were formed from these groups. Group I (n=10): Intramuscular 5 mL isotonic 45 minutes before cesarean section, Group II (n=10): 0.6 mg/kg IP 45 minutes before cesarean section, Group III (n=10): 16 mg dexamethasone 24 hours before cesarean section, Group IV (n=10): Ewes treated with 16 mg dexamethasone 24 hours before cesarean section and 0.6 mg/kg IP 45 minutes before cesarean section. Before cesarean section, Doppler measurements were performed on uterine artery, umbilical artery and fetal aorta; blood gas and oxidative stress parameters were evaluated preop and postop.