Açık apeksli nekrotik dişlere uygulanmış tedavilerin klinik ve radyografik olarak retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of clinical and radiographic outcomes of treatments applied to teeth with open apices and necrosis
- Tez No: 910099
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ALAÇAM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sunulan retrospektif çalışmanın amacı, 2017-2023 yılları arasında Gazi Üniversitesi Çocuk Diş Hekimliği bölümünde nekrotik pulpalı immatür dişlere uygulanmış MTA apeksifikasyonu ve rejeneratif endodontik tedavi (RET) vakalarının uzun dönem tedavi sonuçlarını klinik ve radyografik olarak değerlendirmektir. Çalışmada 2017-2023 yılları arası endodontik tedavi gören 6-14 yaş arası hastalara ait 4700 radyografi ve hasta kaydı değerlendirilerek hastaların açık apeksli nekrotik pulpalı dişlerine uygulanan tedavilerin retrospektif taraması yapıldı. Çalışmaya dahil edilen RET veya MTA apeksifikasyonu uygulanmış 82 vakanın 60 tanesine RET, 22 tanesine ise MTA apeksifikasyonu uygulandığı saptandı. Vakalar Hasta Bilgi Yönetim Sistemi arşiv kayıtları kullanılarak yaş, cinsiyet, etiyoloji, kök gelişim evresi, takip süresi, lokalizasyon ve bölgesel dağılım açısından değerlendirildi. Apeksifikasyon Protokolü Takip Formları aracılığıyla klinik değerlendirmeler, hastaların kayıtlı periapikal radyografileri aracılığıyla radyolojik değerlendirmeler gerçekleştirildi. RET uygulanan vakalarda periapikal kapanma, Chen'e göre periapikal yanıt değerlendirildi ve Image J programı kullanılarak preoperatif ve takip radyografileri analiz edilerek kök genişliği ve uzunluğundaki yüzdelik artışı hesaplandı. Sağ kalım analizi ve Friedman ve Mor başarı kriterlerine göre başarı değerlendirmesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this retrospective study is to clinically and radiographically evaluate the long-term treatment outcomes of MTA apexification and regenerative endodontic therapy (RET) performed on immature teeth with necrotic pulps at the Department of Pediatric Dentistry, Gazi University, between 2017 and 2023. A total of 4700 radiographs and patient records of patients aged 6 to 14 years who underwent endodontic treatment during this period were reviewed to retrospectively screen the treatments applied to their teeth with open apices and necrotic pulps. Among the 82 cases included in the study, 60 received RET and 22 underwent MTA apexification. The cases were evaluated based on age, gender, etiology, root development stage, follow-up duration, localization, and regional distribution using the Patient Information Management System archive records. Clinical evaluations were conducted via Apexification Protocol Follow-up Forms, and radiological assessments were performed using the patients' recorded periapical radiographs. In the RET cases, periapical closure and periapical response were evaluated according to Chen, and the percentage increase in root width and length was calculated by analyzing preoperative and follow-up radiographs using the Image J program. Survival analysis and success evaluation were performed according to Friedman and Mor's success criteria.