Türkiye'de doğa-toplum ilişkilerini dönüştürme stratejileri: Kent tarımı örneği
Strategies for transforming nature-society relations in Turkey: The case of urban agriculture
- Tez No: 910116
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BABAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma doğa-toplum ilişkisinin dönüşümü bağlamında yararlanılan bir strateji olarak kentsel tarım uygulamalarının sürdürülebilirliği üzerine odaklanmaktadır. Çalışmanın amacı, çevre sorunlarının çözümü ve doğa-toplum dönüşümü bağlamında kentsel tarımın potansiyelini artırmak ve bu alandaki mevcut sorunları belirleyerek çözüm önerileri sunmaktır. Tez, kentsel tarımın çevresel, ekonomik ve toplumsal faydalarını vurgulamakta ve bu uygulamaların şehirlerin sürdürülebilir gelişimine katkı sağlama potansiyelini incelemektedir. Araştırma, bu kapsamda, nitel yöntemle gerçekleştirilmiştir. Derinlemesine görüşmeler, kentsel tarım alanında çalışan sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle yapılmıştır. Toplamda 20 katılımcı ile gerçekleştirilen görüşmeler, katılımcıların kentsel tarım uygulamaları hakkındaki deneyimlerini, görüşlerini ve karşılaştıkları zorlukları anlamak amacıyla tasarlanmıştır. Bu katılımcılar, kentsel tarımın çeşitli yönleri hakkında bilgi ve deneyimlerini paylaşarak çalışmanın derinlemesine analizine katkıda bulunmuşlardır. Bulgular, kentsel tarım uygulamalarının sürdürülebilirliğini tehdit eden birkaç temel sorunu ortaya koymaktadır. Katılımcılar, mevzuat eksikliklerinin, yerel yönetimlerle iletişim sorunlarının, finansal zorlukların ve toplumsal farkındalık eksikliğinin kentsel tarımın gelişimini engellediğini belirtmişlerdir. Özellikle, mevcut yasal düzenlemelerin yetersizliği, tarım alanlarının korunması ve kentsel dönüşüm süreçlerinde tarım arazilerinin kaybedilmesi gibi konularda belirsizlikler yaratmaktadır. Bu durum, yerel üreticilerin motivasyonunu olumsuz etkilemekte ve kentsel tarım projelerinin hayata geçirilmesini zorlaştırmaktadır. Tez, kentsel tarımın desteklenmesi için yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve bireyler arasında işbirliğinin önemini vurgulamaktadır. Ayrıca, kentsel tarımın toplumsal dayanışmayı artırma potansiyeli ve çevresel sürdürülebilirliğe katkısı üzerinde durulmaktadır. Sonuç olarak, kentsel tarım uygulamalarının yaygınlaşması için kapsamlı politikaların ve stratejilerin geliştirilmesi gerektiği sonucuna varılmaktadır. Bu bağlamda, kentsel tarımın potansiyelinden en iyi şekilde yararlanmak için gerekli adımların atılması gerektiği ifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the viability of urban farming as a means to transform the relationship between nature and society. The research aims to enhance urban agriculture's potential in addressing environmental challenges and fostering the relationship between nature and society, while also identifying and proposing solutions to existing issues in this domain. The dissertation highlights the environmental, economic, and social advantages of urban farming and investigates how these practices can contribute to sustainable urban development. A qualitative methodology was employed for this study. Representatives from civil society organizations involved in urban agriculture were interviewed in- depth. The study included 20 participants, whose interviews were designed to gain insights into their experiences, perspectives, and obstacles encountered in urban farming initiatives. These participants enriched the study's comprehensive analysis by sharing their expertise and experiences across various aspects of urban agriculture. Urban agriculture's sustainability faces numerous critical obstacles, as revealed by the study's results. Participants identified inadequate legislative codes and regulations, ineffective communication with local officials, financial hardships, and a lack of public awareness as major impediments to urban farming's progress. The deficiencies in current legal frameworks are particularly problematic, creating uncertainty regarding farmland preservation and its potential loss during urban redevelopment. This ambiguity dampens local producers' enthusiasm and creates barriers to the successful implementation of urban agriculture projects. The combination of these factors poses significant challenges to the expansion and long-term viability of urban farming initiatives. The dissertation underscores the significance of collaborative efforts among municipal authorities, community organizations, and citizens in promoting urban farming initiatives. It also highlights urban agriculture's capacity to enhance community bonds and contribute to ecological sustainability. The study concludes that comprehensive policies and strategies are essential for expanding urban agricultural practices. In this light, it recommends taking necessary actions to fully harness the potential of urban farming.