Bir grup türk çocuğunda süt azı dişlerinde görülen infraoklüzyonun radyolojik olarak değerlendirilmesi
Radiological evaluation of primary molar infraocclusion ina group of Turkish children
  1. Tez No: 910115
  2. Yazar: ECEM ELİF ÇEGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE AKAL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İnfraoklüzyon, dişlerin oklüzal yüzeylerinin komşu dişlerin oklüzal yüzeyinin altında olduğu durumu tanımlamak için kullanılan bir terimdir. İnfraoklüzyonun erken teşhisi ve tedavisi, gelecekteki sorunlar ve maloklüzyonların önlenmesi açısından önemlidir. Sunulan tez çalışmasında, süt azı dişlerinde görülen infraoklüzyonun prevalansı, yaşa, cinsiyete ve lokalizyonuna göre dağılımı ile infraoklüzyonla birlikte görülen dental anomalileri tespit etmek, infraoklüzyona eşlik eden radyografik bulguları ve bu dişlere uygulanan tedavileri değerlendirmek amaçlanmıştır. Ocak 2019-Aralık 2022 tarihleri arasındaki dönemde, Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Kliniği'ne diş tedavileri için başvuran, 7-11 yaş arası çocuklardan alınan toplam 8452 adet panoramik radyografi infraoklüzyon görülen süt azı dişleri açısından retrospektif olarak incelenmiştir. İnfraoklüzyon prevalansı %3,6 olarak bulunmuş, cinsiyet ile infraoklüzyon arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir (p>0,05). İnfraoklüzyon en sık 9 yaşında ve mandibular ikinci süt azı dişlerinde saptanmıştır. İnfraoklüzyon görülen süt azı dişleri, Brearley ve McKibben tarafından tanımlanan sınıflandırma sistemine göre sınıflandırılmış, çoğunluğu hafif derecede (%49,5), sonra sırasıyla orta (%29,8) ve şiddetli (%20,7) olarak bulunmuştur. Daimi diş germi bulunma durumu ile infraoklüzyon şiddeti arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir (p>0,05). Dens invaginatus ve hipodonti sıklıkla infraoklüzyon ile birlikte izlenmiş, bunu süpernümere dişler ve taurodontizm takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
Infraocclusion is a term used to describe the condition where the occlusal surfaces of teeth are positioned below the occlusal surfaces of adjacent teeth. Early diagnosis and treatment of infraocclusion are important for preventing future problems and malocclusion. The aim of this thesis; was to determine the prevalence of infraocclusion in primary molars, its distribution according to age, gender and location, dental anomalies associated with infraocclusion, radiographic findings associated with infraocclusion and the treatments applied to these teeth. Between January 2019 and December 2022, a total of 8452 panoramic radiographs of children aged 7-11 years who applied for dental treatment at Gazi University Faculty of Dentistry, Paediatric Dentistry Clinic were retrospectively analysed for primary molars with infraocclusion. The prevalence of infraocclusion was found to be 3.6% and there was no statistically significant relationship between gender and infraocclusion (p>0.05). The most common infraocclusion was found at the age of 9 years and in the mandibular second primary molars. The primary molars with infraocclusion were classified according to the Brearley and McKibben classification system and the majority were found to be mild (49.5%), followed by moderate (29.8%) and severe (20.7%). There was no statistically significant relationship between the presence of permanent successor and the severity of infraocclusion (p>0.05). Dens invaginatus and hypodontia were frequently associated with infraocclusion, followed by supernumerary teeth and taurodontism.