2000-2023 yılları arasında sosyal bilimler alanında yapılan lisansüstü tezlere göre Hakkari'nin şehir tarihi
Urban history of Hakkari according to postgradugale theses inthe field of social sciences between 2000-2023
- Tez No: 910121
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN OĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Hakkari'nin siyasi, kültürel, ekonomik ve dini yapılarının incelenmesi yönünde birçok akademik çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada ise Hakkari'nin şehir tarihi üzerinde durulmuştur. Hakkari hakkında yazılmış altmış dokuz tez incelenerek, bu tezlerin Hakkari şehir tarihine olan katkıları değerlendirilmiştir. Tezlerden elde edilen bilgiler doğrultusunda, şehrin kuruluşundan günümüze kadar olan tarihsel süreç detaylı bir şekilde ele alınmıştır. İncelenen tüm tezler, sosyal bilimler alanında yazılmış olup, Hakkari'nin çok katmanlı tarihini anlamak için önemli bir kaynak teşkil etmektedir. Bu çalışmamızda, Hakkari iline ilişkin sosyal bilimler alanında yazılmış çeşitli kaynaklar bir araya getirilerek, ildeki toplumsal, kültürel, ekonomik ve siyasi yapıyı farklı boyutlarıyla ele alan bir inceleme yapılmıştır. Araştırmamız, mevcut literatürü derinlemesine inceleyip, bu literatürü belirli konu başlıkları altında sınıflandırarak, Hakkari'nin sosyal bilimler perspektifinden kapsamlı bir değerlendirmesini sunmayı amaçlamaktadır. Böylece, Hakkari hakkında yapılan çalışmaların bir araya getirilip tek bir kaynak altında derlenmesi hedeflenmiş, farklı disiplinlerdeki verilerin toplu halde sunulmasıyla okuyuculara geniş bir bakış açısı kazandırılması sağlanmıştır. Çalışma sürecinde, kaynak tarama yöntemi kullanılarak, Hakkari'nin tarihine, kültürel yapısına, siyasi ve ekonomik gelişmelerine dair mevcut literatür incelenmiştir. Bu yaklaşım, Hakkari'nin tarihsel ve sosyal dinamiklerini anlamak için kapsamlı bir çerçeve sunmakta ve şehrin çok yönlü yapısını akademik bir zeminde yeniden ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
There are many academic studies examining the political, cultural, economic and religious structures of Hakkari. In this study, the city history of Hakkari is focused on. 69 theses written about Hakkari were examined and their contributions to the history of Hakkari city were evaluated. In line with the information obtained from the theses, the historical process from the foundation of the city to the present has been discussed in detail. All theses examined were written in the field of social sciences and constitute an important source for understanding the multi-layered history of Hakkari. In this study, various sources written in the field of social sciences related to Hakkari province were brought together and an examination was made of the social, cultural, economic and political structure in the province from different dimensions. Our research aims to provide a comprehensive evaluation of Hakkari from the perspective of social sciences by examining the existing literature in depth and classifying this literature under certain subject headings. Thus, it was aimed to bring together the studies on Hakkari and compile them under a single source, and to provide readers with a broad perspective by presenting data from different disciplines collectively. In particular, information about the history of the city was given priority and studies in this field were evaluated in detail.