İnsan kaynakları alanında yapay zekayı konu edinen lisansüstü tezlerin incelenmesi üzerine bir araştırma
A study on the analysis of postgraduate theses on artificial intelligence in the field of human resources
  1. Tez No: 922715
  2. Yazar: BERRU İRDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de yapay zekâ ve insan kaynakları yönetimi (İKY) alanında yapılan tezlerin yöntemsel ve tematik eğilimlerini incelemektedir. 2000-2024 yılları arasında Yükseköğretim Kurulu Ulusal Tez Merkezi'nde indekslenen 19 tez, sistematik derleme ve betimsel içerik analizi yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Bulgular, 2023 ve 2024 yıllarında tez yoğunluğunda belirgin bir artış olduğunu göstermektedir. Üniversiteler bazında her üniversitenin yalnızca bir tezle temsil edilmesi, alanın geniş bir akademik perspektiften ele alındığını ortaya koymaktadır. Yüksek lisans tezlerinin (17), doktora tezlerine (2) kıyasla daha yaygın olduğu tespit edilmiştir. Yöntem analizinde“Nicel Veri Analizi”ve“Nitel Veri Toplama”yöntemlerinin öne çıktığı, ancak“Makine Öğrenmesi,”“Algoritma Geliştirme”gibi teknolojik yöntemlerin de dikkat çektiği görülmüştür. Sonuç olarak, tezlerde“Yapay Zeka,”“İnsan Kaynakları,”ve“Performans”gibi kavramların öne çıktığı, bu alanın daha derinlemesine araştırmalara açık olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyses the methodological and thematic trends of theses on artificial intelligence and human resource management (HRM) in Turkey. A total of 19 theses indexed in the National Thesis Centre of the Council of Higher Education between 2000 and 2024 were evaluated through systematic review and descriptive content analysis methods. The findings show that there is a significant increase in thesis density in 2023 and 2024. The fact that each university is represented by only one thesis reveals that the field is addressed from a broad academic perspective. Master's theses (17) were found to be more common than doctoral theses (2). In the methodological analysis, it was observed that 'Quantitative Data Analysis' and 'Qualitative Data Collection' methods stand out, but technological methods such as 'Machine Learning,' 'Algorithm Development' also attracted attention. As a result, it has been determined that concepts such as 'Artificial Intelligence,' 'Human Resources,' and 'Performance' stand out in theses and that this field is open to more in-depth research.