Deprem sonucu meydana gelen zararlardan doğan hukuki sorumluluğun eser, satış ve kira sözleşmeleri kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of legal liability arising from damages resulting from earthquake within the scope of work, sales, rental contracts
  1. Tez No: 910128
  2. Yazar: NUR SUAT TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışmada depremden doğan zararların sözleşme sorumluluğu kapsamında anlatımı yapılmıştır. Uygulamada da depremden doğan zararlardan doğan sorumluluğa en çok konu olan tipik eser, kira ve satış sözleşmeleri deprem hukuku çerçevesinde anlatılmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde depremin tanımı yapılarak deprem sonucu meydana gelebilecek zararlardan bahsedilmiştir. Sonrasında genel hatlarıyla sorumluluk ve sözleşme sorumluluğu kavramları ele alınmıştır. İkinci bölümde de eser sözleşmesi kapsamında deprem hukuku sorumlulukları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise satış ve kira sözleşmeleri kapsamında sorumluluk konusu detaylı anlatılmıştır. Bu çalışmanın amacı; öncelikle depremlerden doğan zararlardan dolayı mağdur olan, sayıları yüz binleri aşan kişilerin ve bu insanlara hukuki çözüm arayan birçok hukukçu meslektaşımın hukuki arayışına rehber oluşturarak deprem sonucu oluşan zararlara karşı başvurulabilecek hukuki yolları ihtimaller dairesinde araştırmak ve bu konuları sistematik, kümülatif bir şekilde ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
In the study, damages arising from the earthquake are explained within the scope of contract liability. In practice, the typical work, rental and sales contracts that are most subject to liability arising from earthquake damages continue to be explained within the framework of earthquake law. In the first chapter, the definition of earthquake is made and the damages that may occur as a result of the earthquake are mentioned. Afterwards, the concepts of liability and contract liability are discussed in general terms. In the second part, earthquake law responsibilities within the scope of the work contract are emphasized. In the third chapter, the issue of liability within the scope of sales and lease agreements is explained in detail. The purpose of this study; First of all, it aims to investigate the legal ways that can be applied against the damages caused by the earthquake within the scope of possibilities and to present these issues in a systematic and cumulative way by providing a guide for the legal search of people whose number exceeds hundreds of thousands due to the damages arising from the earthquakes, and many of my legal colleagues who are looking for legal solutions to these people.