Dijital oyun bağımlılığının futbol hakemlerinde karar verme stillerine etkisi
The effect of digital gaming addiction on decision-making styles in soccer referees
  1. Tez No: 910132
  2. Yazar: MEHMET GÖKHAN CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ALINCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı dijital oyun bağımlılığının futbol hakemlerinde karar verme stillerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmada karma yöntem desenlerinden açıklayıcı ardışık desen kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Gaziantep ilinde farklı klasman gruplarında görev yapan futbol hakemleri, örneklem grubunu ise gönüllülük esasına dayalı olarak seçilen 85 (65 erkek, 20 kadın) futbol hakemi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Taşdelen (2002) tarafından geliştirilen, geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılmış olan“Karar Verme Stilleri Ölçeği (ÇOADÖ)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Farklılığın hangi uygulamada olduğunun belirlenmesi için LSD düzeltme testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of digital game addiction on decision-making styles in soccer referees. Explanatory sequential design, one of the mixed method designs, was used in the study. The population of the study consists of football referees working in different classification groups in Gaziantep province, and the sample group consists of 85 (65 male, 20 female) football referees selected on the basis of volunteerism. The“Decision Making Styles Scale (DMSS)”developed by Taşdelen (2002), whose validity and reliability analyses were conducted, was used as a data collection tool in the study. SPSS 22.0 program was used for data analysis. LSD correction test was applied to determine in which treatment the difference was found.