Sürdürülebilir yerel kalkınmada Cittaslow hareketi: Ürgüp ilçesi potansiyelinin değerlendirilmesi
The Cittaslow movement in sustainable local development: Assessing the potential of Ürgüp district
- Tez No: 910133
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Turizm Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle çevresel tahribat ve sürdürülebilirlik sorunları giderek daha belirgin hale gelmişken, doğal ve kültürel kaynakların korunmasına yönelik çeşitli yaklaşımlar ortaya çıkmıştır. Fast food kültürünün yaygınlaşması, Slow Food hareketinin doğuşuna zemin hazırlamış ve bu gelişme, kentlerin sürdürülebilirliğini sağlamak ve yerel yaşam kalitesini artırmak amacıyla Cittaslow kavramının 1999 yılında şekillenmesine yol açmıştır. Bugün dünya genelinde 31 ülkede 303 şehir Cittaslow ağına dahil olmuşken, Türkiye 25 üye kentiyle en fazla üyeye sahip üçüncü ülke konumundadır. Bu çalışma, Kapadokya Bölgesi'nde yer alan Ürgüp ilçesinin Cittaslow üyelik potansiyelini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Ürgüp, tarihi ve kültürel varlıkları, özgün mimari dokusu ve turistik cazibesi ile bilinen önemli bir turizm destinasyonudur. Cittaslow üyesi olabilmek için, toplamda 7 ana başlık altında yer alan 73 alt kriterin en az %50'sinin yerine getirilmesi gerekmektedir. Yapılan doküman incelemesi ve saha araştırması neticesinde, 73 kriterden 44'ünde gerekli koşulların sağladığı, 29 kriterde ise birtakım eksikliklerin olduğu belirlenmiştir.Dolayısıyla, Ürgüp'ün olası başvuru durumunda Cittaslow kriterlerini karşılayabilme ihtimalinin yüksek olduğu, ancak belirli alanlarda iyileştirmeler yapılması gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
With the impact of globalization, environmental degradation and sustainability issues have become increasingly apparent, leading to the emergence of various approaches aimed at protecting natural and cultural resources. The widespread growth of fast food culture has paved the way for the birth of the Slow Food movement, and this development led to the formation of the Cittaslow concept in 1999 with the aim of ensuring the sustainability of cities and improving the quality of local life. Today, 303 cities in 31 countries are part of the Cittaslow network, with Turkey being the third country with the most members, having 25 cities. This study aims to evaluate the potential for Ürgüp, a district located in the Cappadocia region, to become a Cittaslow member. Ürgüp is a significant tourist destination known for its historical and cultural assets, unique architectural texture, and tourist appeal. To become a Cittaslow member, at least 50% of the 73 sub-criteria under 7 main categories must be met. Based on document analysis and field research, it was determined that 44 out of the 73 criteria meet the necessary conditions, while there are deficiencies in 29 criteria. Therefore, it can be said that Ürgüp has a high likelihood of meeting the Cittaslow criteria in case of an application, but improvements need to be made in certain areas.