Türk şaraplarının yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilme sebepleri
The reason why the Turkish wine is preferred by the local and foreign tourists
- Tez No: 910136
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Şarap, dünya tarihinin en eski ve köklü alışkanlıklarından biri olarak kabul edilmektedir. İnsanlık tarihinin başlangıcından itibaren var olan şarap üretimi ve tüketimi, zamanla kültürel ve ekonomik bir olgu haline gelmiştir. Günümüzde ise şarap kültürü, dünya genelinde önemli bir popülerlik kazanmıştır. Geleneksel şarap üreticisi ülkeler olan Fransa, İtalya ve İspanya gibi ülkeler, yüksek kaliteli şarapları ile bu kültürün merkezinde yer alırken, diğer yandan farklı iklim ve toprak koşullarına sahip bölgelerde de yeni ve özgün üzüm türlerinin keşfi, şarap üretiminin ve tüketiminin geniş bir coğrafyaya yayılmasına olanak sağlamıştır. Bu durum, şarap kültürünün küreselleşmesini ve çeşitlenmesini beraberinde getirmiştir. Bu çalışma, turizmin alt kollarından olan ve ülkemizde gittikçe gelişmeye başlayan şarap turizminin ana ürünü olan Türk şaraplarının yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilme sebeplerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Ülkemizin, bağcılık alanında önde gelen ülkeler arasında olmakla beraber şarap üretiminde aynı seviyede olmadığı görülmektedir. Buna rağmen son dönemlerde hem şarap turizmi hem de yerli şaraplara talebin gelişmesi dikkat çeker. Türk şaraplarının yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilmesinde, bağcılığın gelişmesi, şarap kalitesi ve şarap turizminin çok yönlülüğünün olduğu söylenebilir. Katılım gerçekleştirilen bölgenin doğal güzellikleri, yöresel lezzetler, bağ yolculukları, şarap tadımları, üretim alanını görme fırsatları ve tarihi dokuya tanıklık etme gibi birçok faktör, turistlere çeşitli deneyimleri bir arada tatma imkanı sunar. Şarap turizmi Türkiye için önemli bir potansiyele sahiptir ve ülkenin turizm sektörüne önemli katkılar sağlayabilir. Türkiye'nin zengin tarihi ve kültürel mirası, şarap turistlerinin ilgisini çekmekte ve bu da Türk şaraplarına talebin artmasına hizmet etmektedir.
Özet (Çeviri)
The wine is accepted as one of the oldest and rooted habits in the history of the world. Being existed from the beginnig of tje human history, the wine production and consumption became on economical phenomena as time goes by. At the present time, the wine culture has goined a great popularity all around the World. The countries like France, Italy and Spain. Which are the traditional wine producers, take place at the center of this culture with their high quality of wine. On the other hand, the discovery of the new kind of and orginal grapes on the religions which have different climate and soil conditions, provided the procluction and the consumption of wine to spread a huge geography. This situation has led to globalisation and differentiate of the wine culture. This study has aimed, why The Turkish wine which is a subfield of tourism and has started to develop in our country recently, is preferred by the local and foreign tourists. Although our country is one of the most important countries as regords of vine growiry. It has seen that, it is unfortunately not at the same level at wine production. In spite of this, it is obvious that the wine tourism and the demond for the local wine has increased a lot in recent time. It can be said that, the development of vinegrowiry, the quality of the wine and versatility of the wine tourism has on important effect on the preference of the Turkish wine by the local and foreign tourists.The factors such as; The natural beauty of the region, local flavors, vineyard journeys wine tastings, the opportunity of observing the production area, and witnessing the historical texture offers tourists the opportunity to experience various experiences together. The wine tourism has an important potential for Turkey and it can contribute for the tourism sector of the country. The rich history and cultural inheritance of Turkey, attract the wine tourists attention and this results the increason of the demond for the Turkish wine.