İşyeri ergonomisinin iş yaşam kalitesi ile ilişkisi: Iğdır Üniversitesi çalışanları örneği
The relationship between workplace ergonomics and quality of work life: A case study of Iğdır University employees
  1. Tez No: 910138
  2. Yazar: ROJDA YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMETTİN İŞCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma, üniversite çalışanlarında işyeri ergonomisinin iş yaşam kalitesi ile ilişkisinin belirlemesi amacıyla kesitsel tipte yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Ağustos 2023-Eylül 2024 tarihleri arasında Iğdır Üniversitesinin akademik, idari ve destek ile teknik birimlerinde çalışan toplam 885 üniversite çalışanı oluşturmuş olup örneklem hesaplanması yöntemiyle 270 üniversite çalışanı araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırma, araştırmanın yapıldığı tarihler arasında aktif olarak çalışan ve araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 400 üniversite çalışanı ile tamamlanmıştır. Araştırmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu, İşyeri Ergonomisi Ölçeği ve Çalışanlar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak yüz yüze anket tekniği ile toplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatiksel değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistik testleri, Bağımsız Gruplarda t testi, ANOVA Tek Yönlü Varyans Analizi, Pearson Korelasyon Analizi, Lineer Regresyon Analizi ve iç tutarlılık katsayısı analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in a cross-sectional manner to determine the relationship between workplace ergonomics and quality of work life among university employees. The study population consisted of a total of 885 university employees working in academic, administrative, support, and technical units at Iğdır University between August 2023 and September 2024. Using a sample calculation method, 270 university staff were included in the study. The research was completed with 400 university employees who were actively working and voluntarily agreed to participate between the dates of the research. Data were collected through face-to-face surveys using a Personal Information Form, the Workplace Ergonomics Scale, and the Quality of Work Life Scale for Employees. Statistical analysis of the obtained data involved descriptive statistics, Independent Samples t-test, One-Way ANOVA, Pearson Correlation Analysis, Linear Regression Analysis, and internal consistency coefficient analysis.