Yapısal realizmi küresel seviyeden yeniden düşünmek: Bir barış mücadelesi olarak uluslararası siyaset
Rethinking structural realism at the global level: International politics as a struggle for peace
  1. Tez No: 910141
  2. Yazar: CELİL YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA MEMİŞOĞLU ZAİMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu tez uluslararası ilişkiler disiplininin en eski araştırma konularından biri olan“devletlerin nihai amacı nedir?”sorusuna cevap aramaktadır. Tez, bu sorunun cevabını Yapısal Realizmi eleştirip, eksiklerini giderip, yenilenmiş değişkenler getirerek sağlamaya çalışmaktadır. Bu teori iyileştirme için Yapısal Realizm esas alınmış ve söz konusu teori estetik, epistemolojik ve pratik olmak üzere üç noktadan eleştirilmiştir. Yapılan eleştiriler çerçevesinde daha sade, zamansal ve mekânsal olarak da daha kapsayıcı yeni bir revizyona ihtiyaç duyulduğu belirlenmiştir. Bu çalışma, Yapısal Realizmin analiz seviyesi olan sistemik seviyeyi daha yukarı çekerek küresel analiz seviyesinden kurgulanmıştır. Yapısal Realizmin varsayımları teorinin açıklayıcı gücünü artıracağı düşüncesiyle yenilenmiştir. Bunlar, irrasyonel aktörlerin düzenleyicisi olarak doğa düzeni ve sistemik etkilerin doğa düzeni ile olan etkileşiminin varlığıdır. Bu varsayımlar bir hipotezle desteklenmiştir. Yapısal Realizmin devletlerin nihai hedefinin güvenlik olduğu hipotezi yerine Küresel seviyeden Realizm, devletlerin birer barış mücadelesi içinde olduğunu öne sürmektedir. Uluslararası siyasetin bir barış mücadelesi olması hipotezi tezde saldırganlık, uluslararası düzen ve ittifaklar başlıkları altında temellendirilmeye çalışılmıştır. Nitekim bu tez son yıllarda gözden düşmüş bir paradigma olan Realizmi yeniden canlandırmayı ve Türkiye'deki teori inşası ve iyileştirme konularındaki eksiklikleri gidermeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to answer one of the oldest research questions in international relations“what is the ultimate purpose of states?”The thesis tries to answer this question by criticizing Structural Realism, eliminating its deficiencies and introducing new variables. Structural Realism is taken as a basis for improving this theory, and it is criticized for three points: aesthetic, epistemological, and practical. Within the framework of the criticisms made, it has been revealed that a new revision that is simpler, more temporally and spatially inclusive is needed. In the thesis, the level of analysis of Structural Realism, which is the systemic level, has been raised and constructed from the global level of analysis. The assumptions of Structural Realism have been renewed with the idea that they will increase the theory's explanatory power. These are the existence of the natural order as a regulator of irrational actors and the interaction of systemic effects with the natural order. A hypothesis supports these assumptions. Instead of Structural Realism's hypothesis that states' ultimate goal is security, Global Realism argues that states are engaged in a struggle for peace. The hypothesis that international politics is a struggle for peace is tested and justified under the headings of aggression, international order and alliances. Thus, this thesis aims to revive Realism, a paradigm that has fallen out of favor in recent years, and to fill the gaps in theory building and revising in Türkiye.