Tip 2 diyabetes mellituslu hastalarda üriner inkontinans ve sarkopeni ilişkisi-tek merkezli çalışma
The relationship between urinary incontinence and sarcopenia in patients with type 2 diabetes mellitus - a single centre study
  1. Tez No: 910142
  2. Yazar: HATİCE CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER HİCRAN MUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmanın amacı; üriner inkontinansı olan ve olmayan tip 2 diyabetli hastaların muhtemel sarkopeniyle olan ilişkisini incelemek ve üriner inkontinansa neden olan faktörleri tanımlamaktır. Gözlemsel kesitsel olarak tasarlanan çalışmanın örneklemini Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesinin diyabet-obezite polikliniğinden takipli ya da yeni takibe giren Tip 2 diyabetli 189 katılımcı oluşturdu. Katılımcılar üriner inkontinansı olanlar ve olmayanlar olarak iki gruba ayrıldı. Araştırmaya dahil olan katılımcılara kas gücünü değerlendirmek amacıyla el dinamometresi uygulandı. Daha sonra hasta takip dosyalarından yaş, cinsiyet, doğum sayısı, menopoz durumu bilgileri; obezite polikliniğinde rutin takiplerinde biyoelektriksel empedans analizi (BIA) yöntemiyle ölçülen vücut kitle indeksi (VKİ) ve vücut yağ yüzdesi bilgileri alındı. Bununla birlikte hastane bilgi yönetim sistemi üzerinden hastaların rutin takibinde kullanılan glikolize hemoglobin (HbA1c), açlık glukozu, lipidleri, tiroid uyarıcı hormon (TSH), ve D vitamini değerleri de alınarak bu veriler ile üriner inkontinans arasındaki ilişki incelendi. İstatistiksel analizler ve veri görselleştirme SPSS-29 yazılımı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the possible association of sarcopenia with urinary incontinence in type 2 diabetic patients with and without urinary incontinence and to identify the factors causing urinary incontinence. The sample of the observational cross-sectional study consisted of 189 participants with type 2 diabetes who were followed up or newly followed up in the diabetes-obesity outpatient clinic of Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital. The participants were divided into two groups as those with and without urinary incontinence. Hand dynamometer was applied to the participants to evaluate muscle strength. Afterwards, information on age, gender, number of births, menopausal status, body mass index (BMI) and body fat percentage measured by bioelectrical impedance analysis (BIA) method during routine follow-up in the obesity outpatient clinic were obtained from patient follow-up files. In addition, glycated haemoglobin (HbA1c), fasting glucose, lipids, Thyroid Stimulating Hormone (TSH), and vitamin D values used in the routine follow-up of patients through the hospital information management system were also obtained and the relationship between these data and urinary incontinence was examined. Statistical analyses and data visualisation were performed using SPSS-29 software.