Okul öncesi dönem çocuklarının beden algısı ile akran ilişkileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between body image and peer relationships in preschool children
  1. Tez No: 910140
  2. Yazar: İLKER ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER ÇAKMAK, DOÇ. DR. MUSTAFA KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, okul öncesi dönemdeki çocukların beden algısı ve akran ilişkileri arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma, çocukların beden algılarının akran ilişkileri üzerindeki etkisini ve bu ilişkinin boyutlarla olan bağlantılarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. İncelenen boyutlar, zorba çocuk, arkadaşlık ve etkileşim ile mağdur çocuk olarak belirlenmiştir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Mersin ilinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel ve devlet anaokullarında eğitim gören 4-6 yaş aralığındaki 152 çocuktan oluşmaktadır. Katılımcı çocukların algı ve zekâ düzeylerinde herhangi bir yetersizliğe sahip olmamasına dikkat edilmiştir. Bu çalışmada, veriler Kişisel Bilgi Formu, Beden Algısı Ölçeği (Collins, 1991) ve Okul Öncesinde Akran İlişkileri Ölçeği Öğretmen Formu (Kanmaz ve Şahin, 2022) kullanılarak toplanmıştır. Toplanan veriler, SPSS 25 paket programı aracılığıyla analiz edilmiş, Bağımsız Örneklemler T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), korelasyon, basit ve çoklu regresyon analizleri uygulanmıştır. Çalışma sonucunda anne ve baba eğitim durumu ve vücut kitle indeksi ile akran ilişkileri boyutları arasında anlamlı farklılaşma tespit edilmiş olup beden algısı boyutlarında ise yalnızca vücut kitle indeksi arasında anlamlı farklılaşma saptanmıştır. Akran ilişkileri boyutlarıyla beden algısı boyutları arasında ise beden memnuniyeti boyutunda anlamlı ilişkiye ulaşılmıştır. Zorba Çocuk ve Mağdur çocuk boyutlarında negatif, Arkadaşlık ve Etkileşim boyutunda pozitif bir ilişki vardır. Elde edilen bulgular doğrultusunda da çeşitli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between body perception and peer relationships in preschool children was examined. The study aims to reveal the impact of children's body perception on peer relationships and the connections between these relationships and various dimensions. The dimensions examined were identified as bully child, friendship and interaction, and victim child. The research was conducted using the relational survey model, one of the quantitative research methods. The study group consists of 152 children aged between 4-6 who were attending private and public kindergartens affiliated with the Ministry of National Education in Mersin during the 2023-2024 academic year. Care was taken to ensure that the participating children did not have any deficiencies in perception or intelligence levels. In this study, data were collected using the Personal Information Form, the Body Perception Scale (Collins, 1991), and the Preschool Peer Relations Scale Teacher Form (Kanmaz and Şahin, 2022). The collected data were analyzed using the SPSS 25 software package, and Independent Samples T-Test, One- Way ANOVA, correlation, simple and multiple regression analyses were applied. As a result of the study, significant differences were found between parental education level, body mass index, and the dimensions of peer relationships, while significant differences were detected only in body mass index within the dimensions of body perception. A significant relationship was found in the body satisfaction dimension between peer relationship dimensions and body perception dimensions. There was a negative relationship in the dimensions of Bully Child and Victim Child, and a positive relationship in the Friendship and Interaction dimension. Based on the findings, various recommendations were developed.