Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanılı hastalarda mükemmeliyetçilik, baş etme becerileri, anksiyete, depresyon, ruminasyon ve yürütücü işlevlerin psikolojik dayanıklılık ile ilişkisi
The relationship between perfectionism, coping skills, rumination, and executive functions with psychological resilience in patients diagnosed with attention deficit hyperactivity disorder
- Tez No: 910165
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CEM İLNEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh ve Sinir Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) tanısı almış bireylerde psikolojik dayanıklılığı etkileyen faktörler, çok boyutlu bir perspektifle incelenmiştir. Çalışmada, ruminasyon, mükemmeliyetçilik, baş etme becerileri, anksiyete, depresyon ve yürütücü işlevlerin psikolojik dayanıklılıkla olan ilişkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma kapsamında, DSM-5 kriterlerine göre DEHB tanısı almış, 18-65 yaş aralığında ve en az ilkokul mezunu 113 olgu değerlendirilmiş, ek YGB veya MR tanısı olanlar ile çalışmaya katılmayı kabul etmeyenler çıkarılarak, 98 olgu çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik ve klinik veri formu, Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YPDÖ), Frost'un Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği, Öz Eleştirel Ruminasyon Ölçeği, Baş Etme Becerileri (COPE) Ölçeği, Penn State Endişe Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği uygulanmıştır. Ayrıca nöropsikolojik test bataryası kapsamında Sürekli Performans Testi (CPT), İz Sürme Testi (TMT), Tempolu İşitsel Seri Ekleme Testi (PASAT), Renk-Sözcük İnterferans Testi (Stroop) ve Verbal Akıcılık Testi (VAT) değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to examine the factors affecting psychological resilience in individuals diagnosed with Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) from a multidimensional perspective. Specifically, the relationships between rumination, perfectionism, coping skills, anxiety, depression, and executive functions with psychological resilience were investigated. Method: The study included 98 cases out of 113 individuals aged between 18 and 65, who were diagnosed with ADHD based on DSM-5 criteria and had at least a primary school education. Cases with additional diagnoses of intellectual disability or mental retardation and those who refused to participate were excluded. Participants were administered a sociodemographic and clinical data form, the Adult Psychological Resilience Scale (APRS), the Frost Multidimensional Perfectionism Scale, the Self-Critical Rumination Scale, the Coping Orientation to Problems Experienced (COPE) Inventory, the Penn State Worry Questionnaire, and the Beck Depression Inventory. Additionally, a neuropsychological test battery was conducted, which included the Continuous Performance Test (CPT), Trail Making Test (TMT), Paced Auditory Serial Addition Test (PASAT), Stroop Color and Word Interference Test, and Verbal Fluency Test (VFT).