Nasîruddîn Tûsî'nin Ahlâk-ı Nâsırî eserinde tedbîr-i müdün / siyâset-i müdün kavramı
The concept of tadbīr-ī mudun/siyāset-ī mudun in Naṣīr al-Dīn Ṭūsī's Aḫlāq-ī Nāṣirī
  1. Tez No: 910168
  2. Yazar: EMİNE FİDAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Nasîruddîn Tûsî, 13. yüzyıl İslam düşüncesinin önemli temsilcilerinden biridir. O kelam, felsefe ve ahlak gibi pek çok alanda eser vermiştir. Ahlak konusunda en çok bilinen kitabı Ahlâkı Nâsırî'dir. Bu kitap birey, aile ve şehir yönetimi şeklinde üç ana başlıktan oluşur. Tûsî'nin siyaset felsefesini ve yönetim anlayışını“tedbîr-i müdün”yani 'şehir yönetimi' başlığı altında ele almıştır. Araştırmada Tûsî'nin siyaset düşüncesi“tedbîr”kavramı üzerinden anlaşılmaya çalışılmıştır. Tûsî'nin yönetim ve idarecilik anlayışı, insan merkezli bir yapıya sahiptir. Filozof, toplumsal rol ve görevlerin dağılımı konusunda insan doğasını ve fıtri yeteneklerini oldukça önemsemiştir. Toplum ve devletlerin yönetimi konusunda ahlak ve erdem merkezli bir anlayışı benimsemiş ve yöneticilerin ahlaki özelliklere sahip olmasını yönetici olabilmenin şartı olarak kabul etmiştir. Tûsî, siyaset anlayışında 'adalet', 'sevgi', 'kamusal fayda' ve 'toplumsal huzur' gibi kavramlara büyük önem vermiştir.
Özet (Çeviri)
Naṣīrt al-Dīn al-Ṭūsī is one of the prominent representatives of 13th century Islamic thought. He produced works in many fields such as theology, philosophy, and ethics. His most well-known book on ethics is Aḫlāq-i Nāṣīrī. This book consists of three main sections: Individual, family, and city administration. Al-Ṭūsī's political philosophy and understanding of governance can be found under the heading of“tadbīr al-mudun”namely 'administration of the cities'. In this study, his political thought is attempted to be understood through the concept of“tadbīr”'administration'. Al-Ṭūsī's understanding of management and administration is human-centered. The philosopher al-Ṭūsī attached great importance to human nature and inherent talents in the distribution of social roles and duties. He adopted a moral and virtuous-centered approach to the governance of societies and states, and considered having moral qualities a prerequisite for being a ruler. In his political philosophy, al-Tūsī placed great emphasis on concepts such as 'justice', 'love', 'public benefit', and 'social peace'.