Nazal polipozis ve astmada immünohistokimyasal bulgular
The Immunohistochemical finding in nasal polyposis and asthma
- Tez No: 91020
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL AYŞE SİN, PROF. DR. ZEYNEP MISIRLIGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Allerjik Hastalıklar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Nazal polipli olgularda hem polip ve nazal mukozada hem de bronş mukozalarında çeşitli inflamatuvar ve immün modulator hücrelerin dağılımını, bu dağılımın atopi ve/veya astma gibi klinik durumlarla olan ilişkisini araştırmayı amaçladığımız bu çalışmada, atopi varlığının polipteki hücre profili yönünden belirleyici farklılık oluşturmadığı gözlendi. İzole polip olan grupta ise astma eşlik edenlere benzer yoğunlukta bronş inflamasyonu saptandı. Bu açıdan polipli olgular astma gelişimi yönünden yüksek riskli olarak değerlendirildi. 49
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Immunohistochemical Findings in Nasal Polyposis The association of nasal polyps and asthma has long been recognized. This study was performed to investigate the presence of inflammatory and immune modulator cells using immunohistochemical method in the polpyp tissue and bronchial mucosa from patient with nasal polyps with and without asthma. We have also investigated the relationship of the inflammatory cells of the polyp and the bronchial mucosa to the presence of atopy and history of asthma in patient with polyps. As a result of our study atopic status did not affect in the inflammatory cell profile of nasal polyposis. Comparing the patients who had nasal polyp alone, we found similar degree bronchial inflammatory cells. In regard of these results, we conclude that the patients with isolated nasal polyps have great risks for the developement of asthma.