Litotomi pozisyonundaki ürolojik cerrahi girişimlerde klasik LMA ve I-gel kullanımında peep uygulamasının perioperatif oksijenasyon ve postoperatif pulmoner komplikasyonlar açısından karşılaştırılması
Comparison of peep applying in terms of perioperative oxygenation and postoperative pulmonary complications in the use of classical LMA and İ-gel in urological surgery procedures in lithotomy position
- Tez No: 786512
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN GÖĞÜŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ Ürolojik cerrahi girişimlerin anestezi yönetiminde SGHA sıklıkla kullanılmaktadır. Litotomi pozisyonu, abdominal organları diyaframa kaydırdığı, akciğer kompliyansını azalttığı, atelektaziyi indüklediği ve hipoksemiye katkıda bulunduğu için solunum fonksiyonunu ve mekaniğini tehlikeye atabilir. Bu nedenle, litotomi pozisyonunda ürolojik cerrahi geçiren hastalar perioperatif hipoksemiye karşı savunmasız olabilir. SGHA ile litotomi pozisyonunda ameliyat olan bu hastalarda PEEP uygulaması arteriyel oksijenasyonu iyileştirebilir ve atelektaziyi azaltabilir. Farklı SGHA'yla etkin ve güvenli olarak PEEP uygulanabileceği prospektif randomize kontrollü çalışmalar ile literatürde gösterilmiştir. Bununla birlikte SGHA‟nın hangisinde PEEP uygulanmasının daha etkin olduğu belirsizdir. Endotrakeal entübasyondan farklı olarak SGHA kullanılırken kaçak oluşabilmesi nedeniyle yetersiz ventilasyon ve gastrik insüflasyon nedeniyle regurjitasyona neden olabilmesi gibi faktörler PEEP uygulanmasının etkinliğini azaltabilir. Çalışmamızın temel amacı kliniğimizde sıklıkla tercih edilen klasik LMA ve i-gel kullanımında PEEP uygulamasının etkinliğini perioperatif oksijenasyon düzeyi açısından karşılaştırmaktır. İkincil amaçlarımız ise iki supraglottik hava yolu aracı ile PEEP uygulanması durumunda gastrik insuflasyon ve PPK gelişimi açısından karşılaştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM Prospektif, randomize, kontrollü ve çift kör tipteki çalışmamız için 29.12.2021 tarihli ve E1-21-2260 numaralı etik kurul onayı alındıktan sonra araştırmaya başlandı. Yazılı bilgilendirilmiş onamları alınarak, üroloji ameliyathanesinde litotomi pozisyonunda mesane ve prostatın transüretral rezeksiyonu, üreteroskopi ile yapılan üreter ve böbrek taşı operasyonları geçirecek 18-65 yaş arası ASA-1,2,3 risk grubunda 129 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların cinsiyet, yaş, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksleri ,ASA sınıfı, yapılan ameliyatlar, vaka sırasındaki hemodinamik veriler (sistol-diyastol-ortalama arter basınçları, nabız, saturasyon) belirli aralıklarla kaydedildi . Bu hastalar numaralandırılmış kapalı zarf ile kura çekilerek rastgele 4 gruba ayrılarak L0 grubu, L7 grubu, I0 grubu ve I7 grubu şeklinde çalışma grubuna alındı. Anestezi öncesinde akciğer ve mide ultrasonları yapılarak veriler kaydedildi. Hastaların vücut ağırlığına uygun üretici firmanın önerileri doğrultusunda klasik LMA ya da I-gel takıldı. Arteriyel kan gazı alınarak PEEP uygulanacak gruplara PEEP uygulandı. Operasyonun 1. saatinde tekrar arteriyel kan gazı alındı. Hastanın operasyonu bittikten sonra ameliyathane odasında postoperatif akciğer ve mide ultrasonları yapılarak veriler kaydedildi. Postoperatif 2. Saatte ve 24. Saatte PPK açısından ateş, öksürük ve balgam varlığı sorularak veriler kaydedildi. BULGULAR Grupların genel özellikleri benzerdi. Klasik LMA ve I-gel ana gruplarında oksijenasyon ve PPK açısından anlamlı bir fark bulunmadı. Fakat hem I-gel hem de klasik LMA da PEEP uygulanan alt gruplarda oksijenasyon anlamlı olarak daha yüksek bulundu. PPK açısından akciğer ultrasonu yapılarak oluşturulan LUS skorları anlamlı olarak daha düşük bulundu. Bunun yanı sıra mide ultrasonu ile ölçülen antrum çaplarının PEEP uygulanan gruplarda anlamlı olarak daha yüksek olduğu bulundu. PEEP uygulanan gruplarda peak inspiratuar basınçları da anlamlı olarak yüksek bulundu fakat belirgin hava kaçağı oluşturan bir durum gözlenmedi. İnspirasyon ve ekspirasyon tidal volümleri arasında da anlamlı fark bulunmadı. TARTIŞMA VE SONUÇ Bu çalışma bize her iki supraglottik hava yolu aracının birbirine üstünlüğü olmasa da ikisi ile de PEEP uygulamasının perioperatif oksijenasyonu artırabileceği aynı zamanda PPK‟yı azaltabileceğini göstermiş oldu. Yine de gastrik insuflasyon açısından dikkatli olunması gerektiği bilinmelidir. Kayda değer bir hava yolu kaçağı oluşturmadan iyi yerleştirilmiş her iki supraglottik hava yolu aracı ile de PEEP uygulanmasının uygulanmayan hastalara göre akciğer koruyucu etkisi olduğunu ve oksijenasyonu iyileştirdiğini düşünmekteyiz. Daha iyi veri elde etmek için daha fazla hasta ile ileri çalışmalara ihtiyaç vardır. Bu çalışmanın da benzer çalışmalara yol göstereceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE Supraglottic airway devices are frequently used in the anesthesia management of urological surgical procedures. The lithotomy position can compromise respiratory function and mechanics as it shifts the abdominal organs through the diaphragm, reduces lung compliance, induces atelectasis, and contributes to hypoxemia. Therefore, patients undergoing urological surgery in the lithotomy position may be vulnerable to perioperative hypoxemia. In these patients operated in the lithotomy position with supraglottic airway devices, applying of PEEP may improve arterial oxygenation and reduce atelectasis. Prospective randomized controlled studies have shown in the literature that PEEP can be applied effectively and safely with different supraglottic airway devices. However, it is unclear which of the different supraglottic airway devices is more effective with PEEP. Unlike endotracheal intubation, factors such as inadequate ventilation due to leakage when using supraglottic airway devices, and regurgitation due to gastric insufflation may reduce the effectiveness of PEEP application. The main purpose of our study is to compare the effectiveness of PEEP applying in terms of perioperative oxygenation level in the use of classical LMA and i-gel, which are frequently preferred in our clinic. Our secondary aims are to compare parameters such as gastric insufflation and the rate of postoperative pulmonary complication development in the case of PEEP with two supraglottic airway devices. MATERIALS AND METHODS This prospective, randomized, controlled and double-blind study was started after the approval of the ethics committee dated 29.12.2021 and numbered E1-21-2260. 129 patients in the ASA-1,2,3 risk group, aged 18-65 years, who would undergo transurethral resection of the bladder and prostate in the lithotomy position in the urology operating room, and ureter and kidney stone operations with ureteroscopy, were included in the study after their written informed consent was obtained. Patients' age,gender, weight, body mass index (BMI), American Society of Anesthesiologists' Physical Status Classifications (ASA class), surgeries, hemodynamic data (systolic-diastolic-mean arterial pressures, pulse, saturation) during the case and at regular intervals were recorded. These patients were randomly divided into 4 groups by drawing lots with a numbered sealed envelope and included in the study group as L0 group, L7 group, I0 group and I7 group. Before anesthesia, lung and stomach ultrasounds were performed and the data were recorded. Classical LMA or I-gel was inserted in accordance with the recommendations of the manufacturer according to the weight of the patients. Arterial blood gas was taken and PEEP was applied to the groups to be treated with PEEP. Arterial blood gas was taken again at the first hour of the operation. After the operation of the patient was completed, postoperative lung and stomach ultrasounds were performed in the operating room and the data were recorded. The data were recorded by asking the presence of fever, cough, and sputum in terms of PPC at the 2nd and 24th postoperative hours. RESULTS The general characteristics of the groups were similar. There was no significant difference in oxygenation and postoperative pulmonary complications between classical LMA and I-gel main groups. However, oxygenation was found to be significantly higher in the subgroups that underwent PEEP in both I-gel and classical LMA. In terms of postoperative pulmonary complications, LUS scores obtained by performing lung ultrasound were found to be significantly lower. In addition, antrum diameters measured by gastric ultrasound were found to be significantly higher in the PEEP applied groups. Peak inspiratory pressures were also found to be significantly higher in the PEEP applied groups, but no significant air leakage was observed, and no significant difference was found between inspiratory and expiratory tidal volumes. DISCUSSION AND CONCLUSION This study showed us that although both supraglottic airway devices are not superior to each other, PEEP application with both can increase perioperative oxygenation and decrease postoperative pulmonary complications. However, it should be known that caution should be exercised in terms of gastric insufflation. We think that the application of PEEP with both well-placed supraglottic airway devices without creating a significant airway leak has a lung protective effect and improves oxygenation compared to patients who do not. Further studies with more patients is required to obtain better data. We believe that this study will lead to similar studies.