Yedi-on yaşları arasındaki çocuklara namazın öğretilmesi ile ilgili rivâyetlerin tahrici ve değerler eğitimi açısından tahlili
Analysis of the narrations concerning the teaching of prayer to children between the ages of seven and ten in terms of distortion and values education
  1. Tez No: 910218
  2. Yazar: KÜBRA KALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TOZLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Çocukluk dönemi, bireylerin mânevî ve ahlâkî gelişimlerinin temellerinin atıldığı kritik bir süreçtir. Bu dönemde verilen dînî eğitim, bireyin gelecekteki inanç ve davranışlarını şekillendirmede önemli rol oynamaktadır. Çocuklarda namaz eğitimi ve gereklilikleri ise bu eğitimde mihenk taşı olarak yer almaktadır. Çocuklarda namaz eğitimi ve öğretimine dair Hz. Peygamber'den (s.a.s) ve sahâbeden nakledilen rivâyetler bulunmaktadır. Bu rivâyetlerde geçen özellikle darbetme kavramı geçmişte ve günümüzde tartışmalara konu olmuştur. Görüşlerin farklı olması ise Hz. Peygamber'den (s.a.s) nakledilen rivâyetlerde geçen“ضرب”kavramının Türkçemizde dövmek olarak ele alınmasından kaynaklanmaktadır. Bu çalışma giriş, iki ana bölüm ve sonuç kısmından müteşekkil olup, çocuklarda namaz eğitimi ve öğretimiyle ilgili nakledilen rivâyetlerin Hz. Peygamber'e (s.a.s) aidiyetlikleri metin ve senet yönüyle tahlil ve tenkid edilmiştir. Bununla birlikte rivâyetlerde geçen darbetme fiili, Hz. Peygamberin (s.a.s) eğitim ile ilgili diğer hadîsleri dikkate alınarak bir bütün olarak incelenmiştir. Söz konusu rivâyetin Hz. Peygamber'in sünnetine ve İslâm eğitim metoduna uygun olup olmadığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Childhood is a critical period in which the foundations of individuals' spiritual and moral development are laid. Religious education given during this period plays an important role in shaping the individual's future beliefs and behaviors. Prayer education and its requirements for children are the cornerstone of this education. Regarding prayer education and training in children, Hz. There are narrations transmitted from the Prophet (pbuh) and his companions. Especially the concept of beating in these narrations has been the subject of debate in the past and today. The difference of opinions is due to Hz. In the narrations transmitted from the Prophet (pbuh), the concept mentioned in the hadith text was considered as tattoo in our Turkish language only after the Prophet. This is due to the fact that the Prophet's (pbuh) own practice was different. This study consists of an introduction, two main chapters and a conclusion, and includes the narrations related to prayer education and teaching in children, Hz. Their belonging to the Prophet (pbuh) has been analyzed and criticized in terms of text and documents. However, the verb of beating mentioned in the narrations is Hz. It was examined as a whole, taking into account other hadiths of the Prophet (pbuh) regarding education. The narration in question is Hz. It was evaluated whether it was in accordance with the Sunnah of the Prophet and the Islamic education method.