Hz. Peygamberin hadislerinde kadınların eğitim-öğretimi
Education of women in the hadiths of the Prophet
- Tez No: 910217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TOZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada Hz. Peygamber'in kadınlara yönelik uyguladığı eğitim ve öğretim konu edilmektedir. Müslümanlar için örnek teşkil eden Asr-ı Saâdetteki Nebevî uygulamalar ele alınırken rivâyetler üzerinden değerlendirmeler yapılmıştır. Resûlullah'ın (s.a.s) kadınları, nasıl ve hangi ortamlarda, nelere dikkat ederek eğittiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Konu bütünlüğünü sağlamak ve günümüz eğitim sistemlerine ışık tutması amacıyla Hz. Peygamber'in eğitimci yönü, güncel eğitim ilkerleri ile kıyaslanarak incelenmiştir. Çalışmanın sonunda Nebevî eğitim alan kadınların, aldıkları eğitimle İslâmî ilimlere sundukları katkılar aktarılmıştır. Bu çalışma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Konunun önemi, amacı ve yöntemi giriş kısmında ele alınmıştır. Birinci bölümde; eğitim öğretimin tanımı ve buna bağlı izdüşümde İslâm'ın konuya verdiği değer ile Hz. Peygamber'in eğitim öğretimde icra ettiği konular, eğitim öğretim yaparken kullandığı yöntemler ve mekânlar ele alınmıştır. İkinci bölümde kadınların eğitim ve öğretimiyle ilgili görülen rivâyetler hadis ilmi açısından incelenmiştir. Son bölümde ise Hz. Peygamber devrinde mümin kadınların Resûlullah'ın hadislerini nasıl öğrendikleri ve bunları ne şekilde kendilerinden sonrakilere aktardıkları incelenmiş ve örnekler üzerinden bazı sonuçlara varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the Prophet's education and training for women. While discussing the Prophetic practices in the Prophetic era, which set an example for Muslims, evaluations were made based on the narrations. It is tried to reveal how the Messenger of Allah (pbuh) educated women, in which environments and by paying attention to what. In order to ensure the integrity of the subject and to shed light on today's education systems, the Prophet's educator aspect is analyzed by comparing it with current educational principles. At the end of the study, the contributions of the women who received Prophetic education to the Islamic sciences are presented. This study consists of an introduction and three chapters. The importance, purpose and method of the subject are discussed in the introduction. In the first part, the definition of education and training, the value that Islam attaches to the subject in the projection of this definition, the subjects that the Prophet Muhammad practiced in education and training, the methods and places he used in education and training are discussed. In the second part, the narrations about women's education and training are analyzed in terms of the science of hadith. In the last part, how the believing women in the Prophet's era learned the hadiths of the Messenger of Allah and how they passed them on to their successors is analyzed and some conclusions are reached through examples.