Sağlıkta kalite standartları çerçevesinde ayaktan tedavi hizmeti alan hastaların deneyimleri: İstanbul ilinde özel bir hastane örneği
The experiences of patients receiving outpatient treatment within the framework of healthcare quality standards: A case study of a private hospital in Istanbul
- Tez No: 910220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET İLKER AKBABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez çalışması, hastanelerde sağlıkta kalite standartları çerçevesinde ayaktan tedavi hizmeti alan hastaların deneyimlerini ve bu deneyimlerin özel hastane tercihleri üzerindeki ilişkilerini analiz etmektedir. Araştırma nicel yaklaşıma göre tarama yöntemiyle yürütülmüştür. Sağlık hizmetlerinde kalite standartlarına uyum, özellikle hasta güvenliği ve memnuniyeti açısından kritik bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Çalışmada, hasta memnuniyeti düzeyleri demografik değişkenler (yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi gibi) göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir. Araştırmanın örneklemini oluşturan toplam 1155 hastadan, 2021 yılında 384, 2022 yılında 384 ve 2023 yılında 387 ayaktan tedavi görmüş hastaya uygulanan anketler yoluyla toplanan veriler, SPSS istatistik programında analiz edilmiştir. İstatistiksel analizlerde Bağımsız Örneklem T-Testi, ANOVA, Korelasyon Analizi ve Spearman korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Bu yöntemler, yıllara göre elde edilen veriler arasındaki farklılıkları ve ilişkileri değerlendirmek amacıyla kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, sağlıkta kalite standartlarına uyum ile hasta memnuniyeti arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiş; bu ilişkinin yaş ve eğitim düzeyi gibi demografik faktörlere göre farklılık gösterdiği saptanmıştır. Çalışma sonucunda, özel hastanelerin hasta memnuniyetini artırmak için kalite standartlarına uyum sağlamalarının önem arz ettiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the experiences of patients receiving outpatient treatment within the framework of healthcare quality standards and examines the relationship between these experiences and private hospital preferences. The research was conducted using a quantitative approach with a survey method. Compliance with healthcare quality standards emerges as a critical factor, particularly in terms of patient safety and satisfaction. The study evaluates patient satisfaction levels considering demographic variables such as age, gender, and education level. The sample consists of a total of 1155 patients, including 384 patients surveyed in 2021, 384 in 2022, and 387 in 2023. Data collected through these surveys were analyzed using the SPSS statistical program. Statistical analyses included Independent Samples T-Test, ANOVA, Correlation Analysis, and Spearman's correlation coefficient. These methods were utilized to evaluate the differences and relationships among the data obtained over the years. The findings revealed a significant relationship between compliance with healthcare quality standards and patient satisfaction, with variations observed based on demographic factors such as age and education level. The results highlight the importance of private hospitals adhering to quality standards to enhance patient satisfaction.