Sağlıkta Kalite Standardı Sürüm 6 Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) Tehlikelerinin Yönetimi Standardı kapsamındaÇiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışanların bilgi düzeyi değerlendirilmesi
The knowledge level assesment of workers in Çiğli Training and Research Hospital with in the scope of the Quality of Hospital Standard Version 6 Chemical, Biological Radiological and Nuclear (CBRN) Hazards Management Standard
- Tez No: 709073
- Danışmanlar: PROF. DR. A. HÜSEYİN BASKIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ VAHİDE BAYRAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Eğitimi, Hospitals, Health Education
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlıkta Kalite Geliştirme ve Akreditasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Sağlıkta kalite kavramı söz verilen zamanda, verimli, etkin, güvenli ve emniyetli, adil, hasta ve hasta yakınlarını esas alan sağlık hizmeti sunmak olarak tanımlanmaktadır. Sağlıkta Kalite Standartları-Hastane Versiyon Altı hastane setinde yer alan“Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer Tehlikelerin Yönetimi”standardı, hastane içinde ve dışında ortaya çıkacak bu tehlikelere yönelik önleme, zarar azaltma ve iyileştirme faaliyetlerini belirtmektedir. Bu kapsamda hastaneler çevre güvenliği dahil olmak üzere hasta, hasta yakını ve çalışan güvenliğini sağlayarak bakanlıkça belirlenen rolleri doğrultusunda yükümlü tutulmaktadır. Yüksek lisans tez araştırmasının temel amacı Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) tehlikelerinin yönetiminde görev alacak hastane personelinin afet planı içerisine uyum sağlaması ve Sağlıkta Kalite Standartları Sürüm Altı doğrultusunda“KBRN Tehlikeleri Yönetimi”için bir model oluşturup olumlu yansımalarını sunmak ve sağlık kurumları ile paylaşımlarda bulunmaktır. Bu kapsamda tanımlayıcı ve kesitsel tipte hazırlanan araştırma anketi, Kasım 2020-Nisan 2021 tarihleri arasında, Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan toplam 195 sağlık personeline uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde Statistical Package for Social Sciences (SPSS) for Windows 26.0 lisanslı yazılım kullanılmıştır. Veriler, tanımlayıcı istatistiksel metotlar (Yüzde, Ortalama, Standart sapma), t-testi ve tek yönlü varyans (ANOVA) testi kullanılarak analiz edilmiştir. Yüksek lisans tez araştırması anketine katılmayı kabul eden katılımcıların yanıtları analiz edildiğinde Sağlıkta Kalite Standartları Sürüm Altı çerçevesinde KBRN Tehlikeleri yönetimi standardına yönelik bilincin henüz oluşmadığı, bilgi düzeyi ve bilinç yükseltme faaliyetlerinin acilen başlatılması gerektiği ve sürecin daha iyi kavranması amacıyla oryantasyon eğitimlerinden başlayarak, düzenli aralıklarla verilen hizmet içi ve tazeleme eğitimlerinde bu standarda yönelik eğitimlerin verilmesinin gerekli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The concept of quality in health is defined as providing efficient, effective, safe and secure, fair, patient and patient relatives-based health services at the promised time. The“Management of Chemical Biological Radiological Nuclear Hazards”standard, which is included in the Quality Standards in Health-Hospital Edition hospital set, specifies the prevention, harm reduction and improvement activities for these hazards that will arise inside and outside the hospital. In this context, hospitals are held responsible in line with their roles determined by the ministry, by ensuring the safety of patients, their relatives and employees, including environmental safety. The main purpose of the master's thesis research is to ensure that the hospital staff who will be involved in the management of Chemical, Biological, Radiological and Nuclear (CBRN) hazards adapt to the disaster plan and to create a model for“CBRN Hazards Management”in line with the Health Quality Standards Version Six, to present its positive reflections and to share with health institutions. In this context, the descriptive and cross-sectional research questionnaire was applied to a total of 195 health personnel working in Çiğli Training and Research Hospital between November 2020 and April 2021. Statistical Package for Social Sciences (SPSS) for Windows 26.0 licensed software was used in the analysis of the data obtained in the study. Data were analyzed using descriptive statistical methods (Percentage, Mean, Standard deviation), t-test and one-way variance (ANOVA) test. When the answers of the participants who accepted to participate in the master's thesis research survey are analyzed, the service provided at regular intervals, starting from the orientation trainings, in order to better understand the process, that the awareness of the CBRN Hazards management standard has not yet been formed within the framework of the Health Quality Standards Sub-version, and that the knowledge level and awareness-raising activities should be started urgently. It has been seen that it is necessary to provide trainings for this standard in internal and refresher trainings.