Türkiye'de siyaset ve ekonomi ilişkisi (1950-2018 yılları arası)
Political and economic relations in Turkey (between 1950-2023)
- Tez No: 910226
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA KIVILCIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Siyasi istikrar genel itibarıyla ülkelerin siyasi alandaki yönelimlerinin sürekliliği olarak ifade edilebilir. Bu kavram bir ülkedeki sistemin değişmesinin engellenmesini ve siyasi bir duruş sergileme becerisi kazanmasını sağlamaktadır. Ülkeler, siyasi istikrar aracılığıyla jeostratejik ve jeopolitik duruşlarının yanında küresel alanda sürekli ve ortak bir bakış açısı geliştirmesini de sağlamaktadır. Esasında siyasi istikrarın doğrudan etkilediği en önemli alanlardan biri ekonomidir. Ülkeler genel itibarıyla siyasi istikrarın yanı sıra ekonomik yatırım merkezi olmayı hedeflemektedir. Çünkü yatırımcılar ve sermaye, genel itibarıyla istikrarlı olan ülkelere yönelmektedir. Yatırımcı, güvenli gördüğü ülkelere ve bu ülkelerin ekonomilerine odaklanmaktadır. Bu da, söz konusu ülkede istikrar sağlanmasıyla belirlenmektedir. Örneğin bir ülkede siyasi figürlerin sürekli olarak değişmesi durumunda sürekli farklı uygulamalar yapılması, yatırımcıların uzaklaşmasına, güven duymamasına yol açabilir. Bu da doğal olarak ülke ekonomisi ve risk primleri bakımından ciddi düzeyde riskler doğurmaktadır. Bu çerçevede Türkiye gibi ülkelerin siyasi istikrar kazanması oldukça önemlidir. Gelişmekte olan ülkelerde öncelikli olarak siyasi istikrar önemlidir. Bu çalışmada 1950-2018 yılları arasında Türk ekonomik ve siyasi tarihi detaylı biçimde ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Political stability can generally be expressed as the continuity of a country's political orientation. This concept ensures that the system in a country is not subject to change and that it gains the ability to exhibit a political stance. Through political stability, countries are able to develop a constant and shared perspective on a global scale, in addition to their geopolitical and geostrategic stances. In fact, one of the most important areas directly affected by political stability is the economy. Countries generally aim to become investment centers alongside political stability. Investors and capital are usually attracted to stable countries. Investors focus on countries they see as safe and their economies. This is determined by ensuring stability in the country in question. For example, constant changes in political figures in a country and the continuous implementation of different policies can lead to investors withdrawing and losing confidence. This naturally leads to significant risks for the country's economy and risk premiums. In this context, it is important for countries such as Turkey to gain political stability. In developing countries, political stability is particularly important. In this study, Turkish economic and political history between the years 1950-2018 is comprehensively examined.